linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

ימי חופש

22/09/2016 14:22:34
ימי חופש

עבור הצרפתים חופשה היא ערך עליון; לעומת זאת, היפנים רואים בעבודה ערך עליון, וחלקם מתמוטטים ואף מתים ליד שולחן העבודה שלהם. ומה לגבינו, הישראלים? איפושהו באמצע

על פי סקר המתכנתים המקיף שערך אתר Stack Overflow, איזון בית-עבודה נמצא במקום השני, מיד לאחר השכר, בסדר העדיפויות של מתכנתים בעולם בבחירת מקום עבודה. ולכן, זה לא מפתיע שנושא ימי החופש הוא נושא שעולה לעיתים קרובות במו"מ על הסכמי עבודה בהייטק.

בישראל, חוק חופשה שנתית, התשי"א - 1951 קובע את זכותו של כל עובד לחופשה שנתית בתשלום. משך החופשה השנתית משתנה בהתאם לשנות הוותק שצבר העובד בעבודתו בארגון. השנה אושר בכנסת "חוק החופשות" ומינימום ימי החופשה לעובד שהוותק שלו בין 1 ל-4 שנים עלה מ-10 ימים ל-12 ימים. המשמעות היא שכיום מגיע לעובד כזה לפחות 1 יום בחודש (לעומת 0.83 יום במתכונת הקודמת). העלייה היא הדרגתית (ביולי 2016 היתה עלייה ל-11 יום, ובינואר 2017 ימי החופשה יעלו ל-12 יום). לצורך השוואה, במדינות ה- OECD, מספר המינימום של ימי חופשה הוא 15-20 ימים.

 

מספר ימי החופשה להם אתם זכאים תלוי בשלושה גורמים עיקריים: 1. האם במשך כל השנה התקיימו יחסי עובד-מעביד בין הצדדים, או רק בחלק מהשנה, בשל תחילת עבודה באמצע השנה, פיטורים, התפטרות וכד'? 2. מספר הימים בפועל שעבדתם במהלך השנה. 3. הוותק שלכם: חוק החופשה השנתית מגדיר "שנת עבודה" כפרק זמן של 12 חודשים, שמתחיל באחד בינואר בכל שנה. לכן, לצורך חישוב החופשה השנתית, הוותק אינו משך הזמן שהעובד עובד במקום העבודה, אלא כמה שנים הוא עובד במקום העבודה. הקליקו לאתר כל זכות, בו מופיע הסבר מלא כיצד לחשב את מספר ימי החופשה השנתית שלכם. כל זה מתייחס, כאמור, לימי החופש המינימליים להם אתם זכאים על פי חוק. יש לא מעט עובדים שמקבלים ויקבלו יותר במיוחד בחברות הייטק. העלאת מספר ימי החופשה זו הטבה משמעותית מאוד לעובדים, ולכן כדאי לפתוח את הנושא לדיון במהלך המו"מ על הסכם העבודה, במיוחד אם אתם לא מרוצים מהשכר שלכם.

כולנו יודעים שחופשה היא בעלת ערך, ועוזרת בהתמודדות עם לחצים, בהפחתת שחיקה ובחידוש הכוחות, ועדיין עובדים רבים נוטים לצבור שעות נוספות מסיבות שונות: מצוקה כלכלית, הישגיות והתמכרות לעבודה, או כי לא נעים להם שחופשה שלהם כרוכה בעומס יתר על חבריהם. כמו כן, יש פערים תרבותיים גדולים ביכולת לקחת חופשה וליהנות ממנה. ביפן, למשל, בה עבודה היא ערך עליון, קיימת תופעה עצובה שמכונה קארושי - עובדים מתים ליד שולחן עבודתם בשל עומס יתר. זה קורה למרות שחוק העבודה היפני קובע שעובד לא יועסק יותר מ-40 שעות בשבוע, כי המציאות היא שלמעלה מ-20 אחוז מהגברים היפנים שבין גילאי 20 ל-40 עובדים יותר מ-60 שעות בשבוע (הם עובדים שעות נוספות ללא שכר, תופעה נפוצה, אך חמורה במיוחד בין). לעומת זאת, בצרפת, חופשה היא ערך עליון, ואיש לא יעלה בדעתו לוותר על החופשה שלו. הישראלים הם איפושהו באמצע עם מספר שעות עבודה שהוא מהגבוהים בעולם. העובדים הישראלים נמצאים במינוס תמידי של ימי חופשה ועובדים יותר ימים ויותר שעות מבכל מדינה ב-OEC.


כאמור, חשוב להבין שמספר ימי חופש הוא חלק ממו"מ ולכן אנו ממליצים לכם להתייעץ איתנו לגבי  כמות ימי חופש שקיבלתם בהצעת השכר. בכל מקרה, חשוב  לממש את ימי החופש שאתם זכאים להם, הרבה חברות מגבילות את כמות ימי החופש שניתן להעביר בין השנים. זכרו- החיים נוטים לאבד מטעמם כשחיים אותם כאילו אנחנו על סף התמוטטות עצבים, ומתח מתמשך גורם לנזקים נפשיים ופיזיים. בברכת שנה טובה!

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >