linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

תוצאות הסקר: מה חשוב לכם במקום העבודה?

28/12/2016 09:59:20
תוצאות הסקר: מה חשוב לכם במקום העבודה? תמונה: pixabay

הסקר שערכנו מנפץ מספר מיתוסים לגבי העדפותיהם של עובדי הייטק

יותר מכל, תעשיית ההייטק מייצגת את עולם הזוהר של שוק העבודה: המשכורות הגבוהות, תנאי ההעסקה המפתים, חלום האקזיט וההתעשרות המהירה והחגיגה התקשורתית שמלווה כל אקזיט. אין פלא שחלומם של צעיריישראל הוא להקים סטארטאפ או לעבוד בסטארטאפ. יחד עם התדמית הזאת מגיעים מאפיינים אחרים של תעשיית ההייטק, כמו התדירות הגבוהה של החלפת מקום עבודה והמחסור המשמעותי באנשי תוכנה, שכיום מחוזרים על ידי החברות יותר מאי פעם. סקר חדש שערכה חברת see.V , המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה, בקרב 600 עובדים ומחפשי עבודה (מפתחים, בודקים, מעצבים, מנהלים וכדומה) בחן: מה באמת חשוב למועמדים המבוקשים כל-כך, בבואם לבחור מקום עבודה. במסגרת הסקר, מילאו המשיבים באופן עצמאי שאלון, שבחן משתנים שונים המשפיעים על בחירת מקום העבודה, מעבר לשכר החודשי.  התוצאות קוראות תיגר על חלק מההנחות שלנו לגבי העובדים בתעשיית ההייטק.  

רווחה בעבודה? הוויי חברתי? לא באמת חשוב - 67% אין לנו עניין במסורת Happy Hour

במסגרת החיזור הנמרץ אחר העובדים, חברות משקיעות הון עתק ברווחה ובמשרדים מפוארים שמציעים פינוקים שונים, כמו חדרי כושר, משחקים, מטבחים מאובזרים ועוד, זאת בתקווה למשוך מועמדים, כמו גם לפתות את העובדים הקיימים להשאר לאורך זמן במקום העבודה.

אבל על פי הממוצאים העולים מן הסקר, העובדים אינם מייחסים חשיבות רבה לאלמנטים החברתיים במקום העבודה. כך, למשל, 67% מהמשתתפים העידו שזה לא מהווה שיקול מבחינתם או שאין להם בכלל עניין במסורת של Happy Hour במהלך השבוע או בקבלת שבת בסיומו. במקביל, אחוז משמעותי אף יותר מהמשתתפים (79%) העידו שקיום משחקי ספורט, מסך, חשיבה או קלפים בזמן העבודה במשרד לא מעניין אותם או לא מהווה שיקול בבחירת המשרה.

אז מה כן חשוב? 59% מהמשתתפים בסקר מעוניינים לעבוד מהבית בחלק מימי השבוע; עבור 31% מהמשתתפים 20 ימי חופשה - תנאי הכרחי לחתימה

סוגיית הפנאי נבחנה אף היא על ידי שתי שאלות שונות והעלתה ממצאים חד משמעיים. 59% מהנשאלים העידו שהאפשרות לעבוד מהבית ולא להגיע למשרד בחלק מימי השבוע תהיה מאוד אטרקטיבית מבחינתם. רק 24% מהנשאלים טענו שעבודה חלקית מחוץ למשרד לא תהווה שיקול מבחינתם. כשנשאלו עד כמה חשוב להם לקבל בהסכם העבודה 20 ימי חופשה שנתיים או יותר, הייתה תמימות דעים על חשיבות המכסה הגבוהה הזו, הכמעט כפולה מזו שמוגדרת בחוק. 60% מהמשתתפים העידו שהאפשרות תשמח אותם מאוד, ואילו 31% מהמשתתפים (רובם בגילאי 30-40; 112 גברים ו-74 נשים) הרחיקו לכת והגדירו את המספר כתנאי הכרחי לכך שיחתמו על חוזה.  

"מדהים לגלות שאלה הנתונים, כאשר חברות משקיעות כל כך הרבה בלהפוך את המשרד לבית שני של העובדים, אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, היום כל חברה שניה מציגה לראווה את משרדיה הנוצצים ואת פעילויות הרווחה הרבות שהיא מציעה לעובדיה, כחלק מתהליך השיווק למועמדים הפוטנציאליים. ואילו על פי תוצאות הסקר, כל מה שהמועמדים רוצים זה איזון עבודה-משפחה ואת פעילויות הפנאי הם מעדיפים לעשות בביתם."

קבוצת שאלות אחרת בסקר בחנה היבטים של פיתוח קריירה, כמו: האם חשוב לאנשי המקצוע בתחום לעבוד בסטארטאפ ולא בחברה גדולה? ועד כמה חשוב להם קידום במקום העבודה? גם במקרה הזה, התוצאות מפתיעות.

54% לא משנה אם נעבוד בסטארטאפ או בחברה גדולה; 52.5% מעוניינים בקידום בטווח של שנתיים מיום הכניסה לתפקיד

54% מהמשיבים על השאלה "האם חשוב לך לעבוד בסטארטאפ חדש ולא בארגון גדול ומוכר" כתבו כי לא משנה להם אם יעבדו בסטארטאפ חדש או בחברה גדולה; 27% מהמשיבים (90 גברים ו-74 נשים) היו נחרצים יותר ופסקו שהם לא מעוניינים לעבוד בסטארטאפ חדש.המגמה הזאת משתלבת היטב עם התוצאות שנתקבלו לגבי שאלה אחרת: האם חשוב לך לעבוד בתפקיד שיש בו אפשרות קידום בטווח של שנתיים? - 52.5% ענו בחיוב, וטענו שיעריכו מאוד את ההזדמנות לעבוד בתפקיד, המאפשר קידום בטווח של שנתיים מיום הכניסה לתפקיד. 31.5% מהמשתתפים (115 גברים ו-74 נשים) אף היו קיצוניים יותר והגדירו את אופציית הקידום העתידית בתור תנאי הכרחי לחתימת החוזה, לא פחות.

"התוצאות האלה מפתיעות, אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, אבל צריך להתייחס אליהן בזהירות. הן לא בהכרח מעידות על געגוע למאפייני העבר של שוק העבודה דוגמת יציבות ונאמנות לטווח ארוך, או אפילו על ויתור על חלום האקזיט. כולם יודעים שקיים סיכון גדול יותר בעבודה בסטארטאפ. התוצאות האלה יכולות פשוט להעיד על כך שהמועמדים מפעילים שיקול דעת, ומנסים להקטין את הסיכון שלהם. לכן הם יעדיפו לעבוד בסטארטאפ ותיק ומבוסס יותר על פני עבודה   בסטארטאפ חדש, שרוב הסיכויים שייכשל. באופן דומה, התוצאה המפתיעה לכאורה לגבי חשיבות אופציית קידום עתידית, בתקופה בה יש תחלופה גבוהה במקומות עבודה, לא בהכרח מעידה על שינוי מגמה וכמיהה למקום עבודה יציב יותר; זה נתון שמתאים גם לכל מה שאנחנו יודעים על דור ה-Y, שרוצה הכל כאן ועכשיו, זה כנראה נכון גם לגבי קידום במקום העבודה."

דבריה של מרב לייפר מתיישבים היטב גם עם הנתון הבא: למרות שמדובר בתפקידים בתחום התוכנה שלרוב אינם תלויי ביצוע, 71% מהנשאלים הביעו עניין רב בקבלת בונוסים על הצלחות והישגים של החברה שלהם. 21% נוספים הגדירו את האפשרות הזאת כמה שיטה את הכף מבחינתם בין קבלה לדחייה של הסכם עבודה. במקביל, 66% מהעובדים שמילאו את הסקר העידו שהאפשרות לצאת להשתלמויות או קורסים מקצועיים על חשבון המעסיק תהיה יתרון משמעותי מבחינתם כשישקלו באיזו משרה לבחור. 24% נוספים הגדירו שההטבה הזאת היא תנאי הכרחי לחתימה על חוזה מבחינתם.

הסקר נערך בקרב 600 אנשי תוכנה (מפתחים, בודקים, מעצבים, מנהלים וכדומה). 64% מהמשתתפים בסקר היו גברים ו-36% נשים. 26.5% מהמשיבים השתייכו לקבוצת הגיל של 31-35, 24% לקבוצה העוקבת של 36-40 ואחוז כמעט זהה נקשר לקבוצות הגיל של עובדים בתחילת הקריירה - 26-30 (19.8%) ועובדים מעל גיל 40 (19.2%). הקצוות הגילאיים של 25 ומטה או 51 ומעלה זכו לייצוג של 10.5% בלבד במצטבר. עוד נבחן בסקר המשתנה הגיאוגרפי. כמעט מחצית מהמשתתפים (46.7%) העידו על מגורים בגוש דן, כשבמקום השני איזור השרון הרחק מאחור עם 17.8%. עם 13.3% מהמשיבים, השפלה השלימה ל-80% של משתתפים מהמרכז מתוך סך המשתתפים. התוצאות פורסמו באתר וואלה.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >