linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

אופציות - מורה נבוכים

04/01/2017 13:29:35
אופציות - מורה נבוכים תמונה: pixabay

מימוש אופציות זו הפנטסיה של כל עובד/ת בסטארטאפ, אבל במציאות בה רק ארבעה מתוך כל מאה סטארטאפים זוכים להצלחה (לפי סקר IVC) , אופציות זה כמו כרטיס לוטו. פוסט מאת מרב לייפר, מנכ"לית see.V פורסם בפורטל היזמות הישראלי 

קל להבין למה אופציות הפכו לחלק כמעט בלתי נפרד מהסכם עבודה בסטארטאפים. זה  משאב זול לסטאראפ, שכן הענקת אופציות לא מצריכה הוצאת מזומן, זה גם אטרקטיבי מבחינת העובדים, שמקבלים כרטיס כניסה לחלום האקזיט בשיעור מס מופחת, ולבסוף זה רותם את העובדים לחברה, ויוצר אינטרס אחד משותף לכולם: הצלחה ומימוש האופציות. לכן, סטארטאפים רבים מעניקים אופציות לעובדים כתמריץ או כאמצעי תשלום. אולי יותר מכל דבר אחר, האופציות מייצגות עבור עובדי הסטארטאפ את הפנטסיה, שמועצמת באמצעי התקשורת עם התצלומים הקבוצתיים של "המתעשרים החדשים" עובדי חברות שעשו אקזיט.

אבל כמה מהעובדים הללו שמצולמים באמת התעשרו? ומה הסיכוי שזה יקרה גם לנו? האמת היא שרק מעטים זוכים להגיע למצב בו הם יכולים לממש את האופציות. מעטים עוד יותר מקבלים סכום כסף שמרגיש כמו בונוס מפנק ורק בודדים באמת מתעשרים.

מהן אופציות?

אופציות הן הזכות לרכוש מספר מוגדר מראש של מניות החברה במחיר קבוע מראש (מחיר המימוש), וזאת בתנאי שיתמלאו תנאים מסויימים. התנאים למימוש האופציות מוגדרים בחוזה שנחתם בין החברה לעובד, אחרי שההענקה מאושרת על ידי הדירקטוריון של החברה.

האם אופציות שוות כסף? האם כדאי לוותר על חלק מהמשכורת תמורתן?

אופציות שוות כסף רק אם קורה אחד משני הדברים הבאים: 1. החברה נמכרת לחברה גדולה יותר. 2. החברה מונפקת. אם הסטרטאפ לא "מתרומם" - האופציות לא שוות כלום. חשוב לדעת שרק ארבעה מתוך כל מאה סטארטאפים זוכים להצלחה (על פי סקר IVC), ולכן ברוב המקרים אופציות לא שוות כסף,כך שכדאי לחשוב טוב טוב לפני שמחליטים לוותר על חלק מהמשכורת (למשל) לטובת החלום. חשוב להבין מה המחיר שמוכנים לשלם עבור "כרטיס הגירוד".

 בכמה כסף מדובר?

 גם מי שבחר היטב את מקום העבודה וזכה להיות עובד/ת סטארטאפ מצליח, וכעת הגיע הרגע המיוחל בו אפשר סוף סוף לתרגם את האופציות לכסף אמיתי, הסכום עלול להתגלות כזניח או שולי, אלא אם כן מדובר באקזיט בסכומי עתק, כמו במקרה של ווייז, למשל (כמיליארד דולר), אבל מעטות החברות שמגיעות לשווי כזה.

למעשה, אם היינו באמת יצורים הגיוניים ופרקטים, שמקבלים החלטות באופן מושכל, קרוב לוודאי שהיינו מוותרים על אופציות לטובת משכורת גבוהה יותר, ביטוח או כל הטבה אחרת. אבל מי אמר שהגיון או פרקטיקה הם דרך חיים? רובנו, ואני כוללת את עצמי בתוך זה, כן מתפתים לחלום האקזיט, קשה להעביר את החיים בלי פנטסיה או חלום.

מותר לחלום אבל אסור לשכוח לעגן את החלום בהסכם אופציות מסודר. מה צריך לכלול הסכם כזה?

כאמור, התנאים למימוש האופציות מוגדרים בחוזה שנחתם בין החברה לעובד אחרי שההענקה מאושרת על ידי הדירקטוריון של החברה. חשוב לשים לב שזהו הסכם נפרד מהסכם ההעסקה. מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי טרם החתימה על ההסכם. בהסכם האופציות מוגדרים הנושאים הבאים:

כמות האופציות - בהסכם מצויין מספר האופציות המוענק ולא אחוז חלק העובד/ת בהון. (לצורך העניין, אפשר לקבל 100 אופציות, כאשר כמות המניות והאופציות בחברה יכולה להיות 1000 או 10000, זהו הבדל עצום בחלקו של העובד ביום האקזיט). גם כאשר העובד יודע מהו חלקו באחוזים, חשוב לדעת גם מהו שווי החברה כדי להשלים את התמונה. לפעמים עובד יקבל 0.1% מחברה בוגרת יותר בשווי 100 מליון, וזה יותר מ-1% שיינתנו לעובד כשהחברה היתה בשלבים ראשוניים ועדיין בשווי 100 אלף ש"ח.

מחיר המימוש (EXERCISE PRICE) - הסכום שיש לשלם על מנת להמיר את האופציה למניה. חשוב לשים לב שזהו לא הערך הנקוב של המניה (אלא בהקמת החברה), וזהו חישוב של שווי החברה לפי הערכת שווי חלקי כמות האופציות והמניות שלה (ההון של החברה). בדרך כלל מחיר ההמרה מאופציות למניות נקבע על סמך שווי החברה בזמן הענקת האופציות.

תקופת ההבשלה (VESTING) - האופציות בשלות על פני תקופה (בדרך כלל 3 או 4 שנים ולעיתים אחרי השנה הראשונה הן בשלות רבעונית) רק אופציות שהן בשלות ניתן להמיר למניות. למשל, אם העובד קיבל 1,000 אופציות ל-4 שנים, ולאחר שנה (כליף) הבשילה המנה הראשונה - 250 אופציות, יש באפשרותו להמיר למניות רק את 250 האופציות הללו.  שאר האופציות (750) יבשילו לאורך שלוש השנים הבאות ובמועדים שנקבעו מראש.

כליף (CLIFF) – המועד שבו מקבל העובד את הקצאת האופציות הראשונה, בדרך כלל אחרי שנה. המשמעות היא שאם עובד עבד בחברה 11 חודשים, ועזב (לא משנה מה הסיבה לעזיבה) – הוא לא זכאי לקבל אופציות, גם אם יש לו הסכם אופציות בתוקף, כי המניות עדיין לא הבשילו. אם עזיבת החברה היא בשלב יותר מאוחר, כאשר כל האופציות הבשילו למניות, בדרך כלל ישנו פרק זמן (שנקבע גם הוא בחוזה, בדרך כלל 3 חודשים) להחליט האם רוצים לממש את האופציות שהבשילו למניות. במקרה כזה, למרות העזיבה, העובד עדיין יכול להיות בעלי מניות בחברה, ולהרוויח אם תמכר. המשמעות היא שהעובד יצטרך "להוציא כסף מהכיס", ולשלם עבור ההמרה המיידית למניות.

כמו בכל הסכם חשוב לקרוא את האותיות הקטנות, ועוד יותר חשוב לקבל ייעוץ טרם החתימה, כי משתנים נוספים ישפיעו על הסיכוי שלכם להרוויח ממימוש אופציות (כמו למשל דילול). חשוב לזכור - אופציות הן לא כסף, או הטבה, אלא כרטיס כניסה לפנטסיה ומהבחינה הזאת הן לא שונות בהרבה מכרטיס לוטו.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >