linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

3 טיפים לגיוסים מוצלחים יותר

05/02/2013 10:45:06
3 טיפים לגיוסים מוצלחים יותר

תחום הגיוס ובעיקר גיוס למשרות הייטק מעולם לא היה תחום פשוט עבור אף אחד מהצדדים. מצד המועמד, חיפוש עבודה בכמה אפיקים במקביל (לוחות דרושים, רשתות חברתיות, וכו'), שליחת קורות חיים, עוד ועוד ראיונות עבודה, מבחנים ומה לא. לא מעט זמן ומאמץ מושקעים בדרך למציאת תפקיד החלומות. לבסוף גם כשמוצאים עבודה וחותמים על חוזה לא תמיד מרגישים בטוחים ש-what you see is what you get ולעתים לוקח זמן עד שאפשר לנוח על זרי הדפנה ולהרגיש שהגעתם למקום הנכון.

עבור המעסיק לכל גיוס מחיר ומשמעויות- ראיונות, מבדקים, ואפילו סינון קורות חיים עולים לארגון לא מעט זמן וכסף. מעסיקים מוצאים את עצמם מרכיבים תהליכי גיוס שונים ומשונים או פשוט ארוכים כאורך הגלות ומפסידים מועמדים טובים בדרך, רק מתוך חשש לגייס מועמד שהוא לא "בול" מה שהם חושבים שהם צריכים. עולם הגיוס משתנה באופן תדיר, ומקורות גיוס חדשים ומגוונים שפותחות עבורנו הרשתות החברתיות דורשים ממגייסים להיות תמיד עם היד על הדופק. מעבר לכך, גיוס לא מוצלח עולה לארגון לא מעט כסף, מה שמגביר עוד יותר את הלחץ על אנשי הגיוס.

אז מה יכול מעסיק לעשות כדי לשפר את סיכויי ההצלחה שלו בגיוס עובדים?

התמקצעות של צוות הגיוס:
לצוות הגיוס תפקיד חשוב מאין כמוהו באיתור וסינון מועמדים מתאימים. יושבת אצלך בארגון רכזת גיוס שלא מבינה את התפקידים אליהם היא מגייסת? בין אם מדובר בגיוס מזכירה או גיוס תוכניתן .NET , אם אתם רוצים לגייס את האדם המתאים, ודאו שאנשי הגיוס בארגונכם מבינים את התפקידים אליהם הם מגייסים. זה אולי נשמע טריוויאלי אבל בפועל מגייסים רבים מזמנים לראיונות מועמדים שבחמש הדקות הראשונות של הראיון מתגלים כלא מתאימים מקצועית. מקרה נוסף שעשוי להתרחש כתוצאה מחוסר מקצועיות של צוות מגייס הוא רושם שגוי שיועבר למועמד. לא רק המועמדים צריכים להרשים אתכם, גם אתם כארגון מגייס צריכים להרשים אותם. אם האדם הראשון שיפגשו יפגין בורות או חוסר מקצועיות, קצת כמו אחרי דייט ראשון לא מוצלח- כנראה שלא יהיה ראיון נוסף.
אם יש לכם חשש לגבי מקצועיות רכזות הגיוס בארגונכן ייתכן שהגיע הזמן להעשיר את הידע שלהן, לאפשר להן להיפגש עם מנהלים מקצועיים ולהבין לעומק את הפרופילים שהן צריכות לגייס. כיום יותר מתמיד אנשי גיוס הם גם אנשי מכירות, שתפקידם לדאוג לכך שהמועמד המתאים יבחר לעבוד אצלם ולא אצל המתחרים. לא מומלץ להגיע למצב בו רכזת גיוס מנומנמת יושבת מול מועמד איכותי ומחוזר.

חיזוק הקשר עם חברות ההשמה:
חברת השמה איכותית היא כזו שמבינה את הצרכים שלכם כמעסיקים, מכירה את הארגון והתפקיד, ושולחת את האנשים המתאימים. עם כמה חברות השמה בהייטק אתם עובדים? האם כולן באמת עונות על הקריטריונים האלה? שיתוף פעולה נכון עם חברות השמה יכול להוביל לשיפור אדיר באיושי משרות. נהלו קשר נכון ושקוף עם יועצות ההשמה שמטפלות בכם, תנו להן את מירב האינפורמציה הנחוץ להן לצורך סינון המועמדים, ותוכלו להיות בטוחים שהן ישלחו לכם מועמדים שלא בהכרח הייתם מאתרים בכל דרך אחרת. מעסיקים רבים נוטים לחשוב שעם כניסת תחום הגיוס לעולם הרשתות החברתיות, חברות השמה הופכות בלתי נחוצות. בפועל מתגלה כי לא כך הדבר. את אותם מועמדים ייחודיים שלא מחפשים עבודה ולא תמיד נמצאים ברשת יוכלו לאתר אותן חברות השמה המומחיות בתחומן, המנהלות קשרים ארוכי טווח עם מועמדיהן ויכולות לשכנע אותם להגיע אליכם לראיון גם אם אינם מחפשים עבודה באופן אקטיבי.

ריבוי התרשמויות:
לאורך תהליך הגיוס, נסו להגיע למצב שבו מספר אנשים פוגשים את אותו מועמד, מבלי לפזר או להאריך יתר על המידה את הראיונות. אם קיבלתם מועמד מחברת השמה, לרוב תקבלו עם קורות חייו חוות דעת. את אותה חוות דעת תוכלו לאמת או להפריך בראיונות הבאים. נסו לדאוג לכך שנושאי תפקידים שונים יראיינו את אותו מועמד, ויכתבו את התרשמותם בתום הראיון. נסו לא לקבוע לכאן או לכאן רק על פי החלטה של מראיין יחיד. ייתכן שרכזת גיוס תחשוב שמועמד אינו מתאים אישיותית, אך מנהל מקצועי יתרשם שמדובר באדם מבריק מקצועית ויחליט שהוא כן מעוניין לגייס את אותו מועמד. בחרו אדם שירכז אצלו את סיכומי הראיונות וינסה להרכיב פרופיל מועמד שמטרתו לחזות האם זה האדם המתאים ביותר לתפקיד. במידה וישנה אפשרות לקיים כמה ראיונות קצרים באותו יום זה עדיף ונותן למועמד מוטיבציה, הוא מרגיש שהוא מצליח ולכן ממשיכים לראיין אותו. לעומת זאת אם תשלחו אותו הביתה ותבקשו ממנו להגיע שוב ושוב, קיים סיכוי שיקבל הצעה ממקום אחר לפני שאתם תגיעו להחלטה, או שפשוט יאבד עניין.

לסיכום, כמובן שלא ניתן להבטיח שהגיוס שיתבצע הוא הגיוס המתאים ביותר, לא עבור המעסיק ולא עבור המועמד. במאמר זה הוצגו כמה צעדים פשוטים יחסית אך מהותיים, שיכולים לשפר את סיכויי ההצלחה ולהביא לביצועים גבוהים יותר של מחלקת הגיוס ושל הארגון כולו. חשוב לזכור שעבור המועמדים הנחשקים באמת, תהליך הגיוס הוא מה שיעשה את ההבדל. אם תשכילו לגייס מהר וביעילות את אותו אדם בו אתם מעוניינים, ככל שהארגון ירשים אותו יותר והוא ירגיש שהגיע למקום מוצלח ומקצועי, כך הוא ירצה לחתום איתכם על חוזה ולהתחיל לעבוד. בהצלחה!
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >