linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

הרובוטים באים

04/06/2017 14:50:48
הרובוטים באים תמונה: shutterstock

חיינו כבר דרך הספרות, הקולנוע והטלוויזיה כל- כך הרבה חוויות עם רובוטים: הם השתלטו על העולם, ממשו לנו את הפנטזיות, גנבו לנו מקומות עבודה, הפכו לחברים הכי טובים שלנו - אז איך זה שאנחנו מרגישים כל-כך לא מוכנים למה שכבר נמצא ממש מעבר לפינה  

 

הרבה מהתחזיות של סופרי ותסריטאי המדע הבדיוני התממשו במאה השנים האחרונות, אבל דווקא תחום הרובוטיקה נראה עד לא מזמן כרחוק מלממש את התחזיות. זה אומר שהיה לנו הרבה זמן להתכונן, וסרטים כמו מטרופוליס, אודיסאה בחלל, אינטליגנציה מלאכותית, וסטוורלד (רשימה חלקית ביותר), אמורים היו להכין אותנו לכל תרחיש אפשרי, אז איך זה שאנחנו מרגישים כל-כך לא מוכנים למה שנראה שכבר נמצא ממש מעבר לפינה.

על פי דו"ח שפרסמה הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב במרץ 2017, כל רובוט חדש שנכנס לתעשייה מביא להחלפתם של 6.2 עובדים בממוצע. ההערכה היא כי בין 1990 ועד 2007 קוצצו כ-670 אלף משרות בארה"ב בשל חדירת רובוטים למקומות העבודה. אלה נתונים מדאיגים בהתחשב בכך שבשנים האחרונות, הרובוטים צברו תאוצה והם שולחים זרועות מתכתיות ליותר ויותר תחומים. הרובוטים המעופפים הם אחד הטרנדים החמים של השנים האחרונות, החלו לפתח רובוטים לריסוס שדות חקלאיים ובחדרי ניתוח נעזרים בזרועות רובוטיות לניתוחים מסובכים, וכבר הושלמו בהצלחה ניסויים עם רובוטים שביצעו ניתוחי ערמונית, עיניים ועוד.

גם מערכות הבינה המלאכותית הפכו כבר מזמן מתיאוריה לפרקטיקה, והן יודעות לזהות פנים, לפענח תמונות, להלחין ולעשות סרטים. לפני שנה, הכה גלים ברשת הסרט סאנספרינג - סרט המדע הבדיוני הראשון שאת התסריט שלו כתבה בינה מלאכותית. המערכות גם למדו כיצד לשחק במשחקי וידאו ואפילו לתכנת. המשמעות היא שאף מקצוע אינו בטוח מפני השתלטות.

לפני מספר שנים, נערך מאבק איתנים בין גוגל לפייסבוק על חברת הבינה המלאכותית דיפ מיינד. גוגל ניצחה, ורכשה את החברה בינואר 2014. שנתיים לאחר מכן, במרץ 2016, ניצחה תוכנת המחשב של גוגל AlphaGo (שפותחה על ידי דיפ מיינד) את לי סדול, אלוף דרום קוריאני במשחק האסטרטגיה "גו". הניצחון היווה פריצת דרך, כי בפעם הראשונה תוכנה הצליחה ללמוד את אחד המשחקים המורכבים והיצירתיים ביותר. מחקר חדש, שערך השנה צוות חוקרים בגוגל, חושף כי ייתכן שמערכת דיפ מיינד מעדיפה להשיג יעדים בדרכים אגרסיביות ותחרותיות על פני דרך של שיתוף פעולה. מה שמעלה את השאלה האם מערכת הבינה המלאכותית הופכת דומה מדי אלינו, בני האדם.

מחקרים מהסוג הזה מאששים לכאורה את הנבואות הקודרות ואת החששות של עתידנים, מדענים ואנשי מפתח בתעשיית ההייטק. היזם אלון מאסק טען כי חייבים לפקח על פיתוחים של בינה מלאכותית, והזהיר מיוזמותיה של גוגל, ואילו סטיבן הוקינג הזהיר כי התפתחות הבינה המלאכותית עלולה להביא לסופו של המין האנושי. העתידן ריי קורצוויל טען כי המחשבים צפויים לעקוף את רמת האינטליגנציה של בני אדם, ולכן עד 2029 בני אדם יחברו את מוחם למחשב שישדרג אותם ויהפוך אותם לחכמים יותר. יש מה לצפות:)

והנה טעימה:

הרובוטית סופיה מתעניינת בעיצוב, טכנולוגיה ובאיכות הסביבה, היא יוצרת קשר עין ורוצה ללמוד יותר על בני אדם, היא גם מוכנה להרוס בני אדם, אם מבקשים ממנה מספיק יפה. הקליקו לצפייה.

תחרות הרובוטיקה של דרפ"א: סוכנות המחקר של משרד ההגנה האמריקאי. כשהם מצליחים לטפס במדרגות, הקהל מעודד, כשהם נופלים, הם מקבלים הזדהות. הקליקו לצפייה.

 

  
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >