linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

ראש בראש: היסטוריה ומשחקי הכס

06/08/2017 21:49:25
ראש בראש: היסטוריה ומשחקי הכס

מלכים ומלכות, קרבות ירושה, תככים ובגידות וסעודה שחורה - יצאנו לטיול קצר בנבכי ההיסטוריה שהיוותה השראה למשחקי הכס

"שיר של אש וקרח", הוא שמה של סדרת ספרי פנטזיה, שכתב הסופר ג'ורג' ר.ר. מרטין, והפכה לסדרת הטלוויזיה שכולנו מכירים בשם "משחקי הכס". עלילתה של הסדרה עוקבת אחר שבע משפחות אצולה הנלחמות על השליטה בווסטרוז, ומשרטטת עולם אפל, ימי ביניימי, רווי יצרים, אלימות, מאבקי ירושה, תככים ובגידות, שמזעזע מיליוני צופים ברחבי העולם, עם אירועים כמו החתונה האדומה, ומרתק את כולנו למסך כבר עונה שביעית. אבל עולמה של וסטרוז רחוק מלהיות פנטזיה מוקצנת, שמתארת אירועים שיכולים להתרחש רק בראשו הקודח והמעוות של הסופר. למעשה, ההיסטוריה של עולמנו אפלה לא פחות מההיסטוריה של וסטרוז, וכפי שסיפר מרטין עצמו בראיונות שונים, גם רבים מקווי העלילה, האירועים והדמויות בסדרה מבוססים על ההיסטוריה הזאת, ובמילותיו: "לא משנה כמה אני ממציא, תמיד קיימים בהיסטוריה דברים רעים באותה מידה, ואף  רעים יותר". יצאנו לטיול קצרצר בנבכי ההיסטוריה ושלפנו כמה דוגמאות, ששימשו השראה לפרקי עבר במשחקי הכס (או יכולות לשמש בסיס טוב לפרקי המשך).

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם, שלחו קורות חיים

או פרופיל לינקדאין

מלחמת השושנים

היא ההשראה הבולטת ביותר לסיפור העלילה של משחקי הכס. המלחמה בין בית לנקסטר (סמלו היה השושנה האדומה) לבית יורק (סמלו היה השושנה הלבנה) על השליטה בכס המלוכה האנגלית, מלחמה שנמשכה כ-30 שנה (1485-1455), וגבתה קורבנות רבים מבתי האצולה. מה לא היה שם? מלחמות ירושה בתוך המשפחה, מלך מטורף, בגידות, ראשים מתגוללים, מלכה רצחנית, נסיך סדיסט, נישואי אהבה ומעשה רצח. הנה תקציר מקוצר ביותר של סיפור העלילה:     

כשמת אדוארד השלישי, עלה על כס המלוכה הנכד שלו, ריצ'ארד השני, שהיה בן 10 בלבד. למלך הזה היו שני דודים, דוכס לנקסטר ודוכס יורק, ושניהם לטשו עין לכס המלוכה, ובכל זאת, החזיק ריצ'ארד בכס המלוכה עד לבגרותו. אז מרד נגדו בן דודו (בנו של לנקסטר), הנרי בולינברוק, שהפך למלך הנרי הרביעי. גם אם שלטון בני לנקסטר לא היה יציב במיוחד, כי הצאצאים לבית יורק, שטענתם לכתר האנגלי הייתה זהה, קראו עליו תיגר, השלטון עבר בשלום יחסי מהנרי הרביעי להנרי החמישי להנרי השישי. במהלך שלטונו של האחרון התחילו הבעיות.  

הנרי השישי היה חלש אופי ולא יציב בנפשו. בהשפעת אשתו הדומיננטית, מרגרט, הוא ניסה לפעול כנגד הדוכס מיורק רב העוצמה, ונישל אותו מתפקידיו. הדבר עורר עליו את זעמם של בית יורק ובתי אצולה אחרים, והוביל לפתיחת מלחמת השושנים, ולניצחון הראשון של בית יורק. מרגרט, שהייתה מוכנה לעשות הכל על מנת שבנה אדוארד, שהיה סדיסט והתעלל באשתו, יירש את כס המלוכה, המשיכה לגייס תומכים ולהאבק. לבסוף, דוכס יורק נתפס והוצא להורג. והשלטון חזר לבית לנקסטר, אבל לא לזמן רב.

בנו של דוכס יורק (לימים אדוארד הרביעי), שהיה מנהיג צבאי מוכשר, יצא, יחד עם שני אחיו ג'ורג' וריצ'רד (לימים ריצ'רד השלישי), למלחמה מחודשת על בית לנקסטר. הוא ניצח במלחמה, והפך, כאמור, לאדוארד הרביעי. הוא היה מלך רודף נשים, שאהב לצוד ולהשתכר, ובהמשך נשא לאישה את אליזבת' וודוויל, שהייתה ממעמד נחות (אביה היה משרת), בניגוד לעצת יועציו. כך, בין השאר, עורר עליו את חמתם של מי שסייעו לו לזכות בכס המלוכה, ונאלץ לצאת שוב למלחמה כנגד יועצו לשעבר ווריק ואחיו ג'ורג' קלארנס (שהתחתן עם בתו של ווריק). השניים עשו יד אחת עם מרגרט להחזיר את המלוכה להנרי השישי. אבל ידו של אדוארד הייתה על העליונה, ולאחר נצחונו, הוא הוציא להורג את הנרי השישי ואת אחיו ג'ורג'. לאחר מותו, עלה לשלטון אחיו הצעיר, ריצ'רד השלישי, שככל הנראה חטף ורצח את שני בניו.  

העלילה מפותלת הרבה יותר מכפי שסיפרנו פה, והקרבות על הכס, יחד עם התככים והבגידות מזכירים מאוד את סיפור העלילה של משחקי הכס. קשה לפספס את הדמיון בין לאניסטר ללנקסטר, וחדי העין ביניכם כבר בטח זיהו את סרסיי במלכה מרגרט הדומיננטית, שתעשה הכל למען בנה, את ג'ופרי בנסיך אדוארד, הסדיסט שמכה את אשתו, ואולי גם את רוברט באראתיאון באדוארד הרביעי, גיבור המלחמה השתיין ורודף הנשים ועוד.  

המלכות החזקות: סיפורה של אן מאקוויטניה

בית לנקסטר ובית יורק, שניהם שייכים לשושלת פלנטג'נט, ששלטה באנגליה במשך כמה מאות שנים. סיפורם של מייסדי השושלת, הנרי השני ואלינור מאקוויטניה, יכול לשמש בסיס לעלילה תוססת של כמה עונות של משחקי הכס. אבל פה נספר לכם בקצרה על קורות חייה של אלינור, שבשקט הייתה יכולה לתפוס מקום מרכזי בין המלכות הדומיננטיות של משחקי הכס. היא הייתה נשואה למלך צרפת, ולאחר מכן למלך אנגליה, הנרי השני (לו נשאה כשהייתה בת 31 והוא בן 20). היא ילדה שתי בנות למלך צרפת ולאחר מכן שמונה ילדים למלך אנגליה, שניים מהם הפכו לאחר מכן למלכי אנגליה. היא הייתה שותפה לאימפריה שבנה בעלה, והפכה את חצר המלכות האנגלית למקום תוסס מלא חיים. כשיחסיה עם הנרי השני עלו על שרטון בשל מאהבותיו הרבות, היא עשתה יד אחת עם בניהם כנגדו, והשתתפה במרד. כשזה הסתיים בנצחונו של הנרי השני, הוא כלא אותה למשך 15 שנה, והיא השתחררה רק לאחר מותו, כשהייתה בת 65. אלינור שחקה תפקיד מרכזי בניהול הממלכה, שימשה עוצרת בזמן שלטונו של בנה, ריצ'רד לב הארי, ואף מנעה את המרד של בנה האחר, ג'ון לקלאנד. אלינור הייתה אישה חזקה מאוד ורבת השפעה, שחיה עד גיל מופלג ובאופן טראגי קברה את רוב ילדיה (בדומה לסרסיי).

הסעודה השחורה

רוב הצופים הזדעזעו מהחתונה האדומה, יש גם מי שפרשו מהצפייה בסדרה בעקבות הפרק הזה. אבל כפי שמסביר מרטין, החתונה האדומה מבוססת על אירועים אמיתיים בהיסטוריה הסקוטית. אחד מהם נקרא "הסעודה השחורה" והתרחש במאה ה-15. שבט דאגלס, שלחם כנגד מלך סקוטלנד, הוזמן לסעודת שלום לכאורה. הרוזן לבית דאגלס הגיע יחד עם אחיו הצעיר ובני לוויתו למשתה. בסוף המשתה, החלו אנשי המלך לתופף, ולרוזן הוצג ראש של חזיר בר שחור (שמסמל מוות). ברגע שהוא ראה את זה, הוא ידע מה המשמעות. הוא, אחיו ושאר בני לוויתו נגררו לחצר ונרצחו שם.

גילוי עריות ונישואים בין אחים

בבית טאראגריין נהגו לחתן אחים ואחיות ולסרסיי ואחיה נולדו שלושה ילדים. הדבר מזעזע את הצופים בני זמננו, אבל זאת לא המצאה של מרטין. בתקופה בה טוהר הדם המלכותי היה חשוב מכל ומלכים היו כמו אלים, למשל, במצרים העתיקה, במהלך שלטון בית תלמי, נישואים בין אחים ובכלל בני בני משפחה בדרגה ראשונה היו דבר מקובל. בהמשך נישואים בין אחים הפכו לטאבו, ועדיין בתי אצולה ושושלות מלוכה נהגו להתחתן בינם לבין עצמם (ולא במקרה אפשר לאתר קשרי משפחה בין רוב בתי האצולה באירופה גם בימינו).

יש עוד אינספור דוגמאות. למשל, ככל הנראה ז'אן ד'ארק היא ההשראה לדמותה של בריאן, הלוחמת הבתולה, הדותראקים מזכירים את הכובשים המונגולים במאה ה-13 ושבע הממלכות של וסטרוז הם כמו הממלכות האנגלוסכסיות באנגליה של ימי הביניים המוקדמים אבל אולי נשאיר את זה לפוסט הבא.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >