linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

הפסיכופת בקצה המסדרון

01/11/2017 15:04:09
הפסיכופת בקצה המסדרון

6 סימנים לכך שאתם עובדים עם פסיכופת תאגידי (סביר שאתם כבר יודעים. אבל לא יזיק לוודא)

אנו משתמשים במילה 'פסיכופת' בקלות יתירה ומדביקים אותה כמילת גנאי לכל מי שעולה לנו על העצבים בעבודה, אבל התרגלנו לחשוב שהפסיכופתים האמתיים הם פושעים, קלים לזיהוי כי הם מנהלים אורח חיים של פושעים, ולכן במוקדם או במאוחר יגיעו לבית הכלא. אבל האמת היא שלא כל הפסיכופתים הם פושעים, חלקם מסתובבים בינינו במשרד, יושבים בקצה המסדרון, אולי אפילו בכיסא המנכ"ל. אלה הם הפסיכופתים התאגידיים. מסתבר שהזן נפוץ במיוחד בעולם העסקים בכלל ובפרט בסטרטאפים. בעמק הסיליקון הם בכלל מככבים. ראו הוזהרתם.

ה'פסיכופת התאגידי' אצלך במשרד גורם לך לחשוב על עבודה חדשהנטפל בזה. שלחו קורות חיים וקבלו הצעות מעניינות >

או שלחו פרופיל לינקדאין ואנחנו כבר נעשה עבורכם את העבודה.

במהלך הרצאה על פסיכופתיה ב-2002, החליף רוברט הייר תמונות של פושעים בתמונות של מנכ"לים בכירים, והציג את הפסיכופת התאגידי

מי שהציג את האפשרות הזאת לראשונה, כשהוא מכוון את האש במיוחד למנכ"לים ומנהלים בכירים, הוא רוברט הייר, מומחה לפסיכולוגיה קרימינלית, והאיש שיצר את כלי ההערכה הנפוץ והתקף ביותר הקיים כיום להערכת אישיות פסיכופתית. במהלך הרצאה ב-2002, החליף הייר תמונות של פושעים ידועים בתמונות של מנכ"לים בכירים וידועים לא פחות, שהורשעו בהונאה וגרמו סבל עצום לאלפי אנשים, שאיבדו את עבודתם וחסכונותיהם. לטענתו, אולי אפשר היה למנוע את האסונות האלה אילו רק היו בודקים אם המנכ"לים הם פסיכופתים. כדי לאפיין את "הפסיכופת התאגידי" - חילק הייר את רשימת מאפייני הפסיכופת לשתי קטגוריות: 1) שימוש אכזרי ואנוכי בזולת. 2) סגנון חיים בלתי-יציב ואנטי-חברתי כרוני. הפסיכופת התאגידי יקבל ציון גבוה בקטגוריה הראשונה, שכוללת  מרכיבים אישיותיים כמו כריזמה וקסם אישי שטחי, מניפולטיביות ושקרנות פתולוגית, וציון נמוך בקטגוריה השנייה, שמאפיינת פושעים חמורים.

לפסיכופתים תאגידיים יש סיכוי גדול יותר להצליח בעמק הסיליקון

מאז ועד היום נערכו מחקרים רבים שרק חזקו את הקשר בין עולם העסקים ככלל, ובפרט סטרטאפים, לבין מאפייני אישיות פסיכופתית. מחקרים שבוצעו בשנים האחרונות אף הראו, שלפסיכופתים יש סיכוי גדול יותר להצליח בעמק הסיליקון, והוסיפו את הנדבך המחקרי לסיפורי האימה על סטיב ג'ובס כמנכ"ל (לפי אחד הסיפורים, הוא פיטר עובד שנתן לו את בקבוק המים הלא נכון) או ממש לאחרונה על מנכ"ל אובר לשעבר, טראוויס קלניק. זה לא באמת מפתיע בתרבות הכוחנית של עולם העסקים שמעודדת פסטיבל אגו ואטימות רגשית. אם כן, יש סיכויים לא רעים בכלל שאתם עובדים עם פסיכופת תאגידי, אז איך תוכלו לזהות אותו (או אותה)?

1. כריזמה וקסם אישי שטחי

פסיכופתים הם כריזמתיים ושופעי קסם אישי. למרות שהם עצמם נעדרי אמפתיה, הם מומחים בלנגן על האמפתיה שלנו. הם מזהים את הרגשות שלנו, ויודעים איך להפעיל עלינו את המניפולציות הנכונות. הם רבי קסם וקל מאוד ליפול ברשתם, ולהאמין לשקרים שהם מפריחים לכל עבר. לרוב, הם מפילים בפח לא רק אותנו, אלא גם אחרים בחברה, כך שגם אם אנחנו מתחילים להריח שמשהו פה רחוק מלהיות בסדר - אנחנו מתקשים לצאת כנגד דעת הרוב, או להאמין לאינטואיציה שלנו.

2. רשעות וחוסר אמפתיה

פסיכופתים הם מרושעים וחסרי אמפתיה. קל לכתוב את זה , אבל מאוד קשה להבין את זה, במיוחד כשמדובר באנשים שמזהים את הרגשות שלנו ויודעים לנגן עליהם. אבל אם אתם נתקלים בטיפוס כזה שיעדיף לעורר בכם פחד במקום כבוד הדדי, שמתעלם לחלוטין שמהאופן שבו הוא "דורס אתכם" בדרך להשגת המטרות שלו, אולי יש לכם עסק עם פסיכופת.

3. הערכה עצמית גרנדיוזית

פסיכופתים רואים בעצמם מרכז היקום. למעשה, הם רואים בעצמם כה חשובים שאנשים אחרים מאבדים מאנושיותם והופכים לכלים להשגת המטרות שלהם. הם משוכנעים שהם נפלאים גם כשהם שוגים או עושים טעויות. האמונה שלהם בעצמם בלתי ניתנת לערעור, והם כה משוכנעים בחשיבותם, שפעמים רבות הם מצליחים לשכנע גם את הסביבה, וכך הם מתקדמים בסולם הדרגות.

4. שקרנות פתולוגית

שקרים זה כמעט טבע שני שלהם, ואין להם כל בעיה כשהשקרים מתגלים, כי הם מיד ממציאים שקרים חדשים לכסות עליהם.

5. מניפולטיביות

פסיכופתים הם מאסטרים של מניפולאציה והונאה. כל האמצעים כשרים כדי להשיג מה שהם רוצים והם יפעילו עליכם את כל אמצעי השכנוע, תוך זיהוי של חולשות ופחדים, רצונות ומאווים. הם ימהרו לקחת קרדיט על הצלחות, ובאותה מהירות יתנערו מכשלונות ויחפשו שעיר לעזאזל להפיל עליו את האשמה.

6. העדר חרטה ורגש אשמה

לפסיכופתים לא אכפת מהן התוצאות של מעשיהם, והאם אחרים סובלים כתוצאה מכך. הם נוטים להכחיש כל אשמה, או לגלגל את הכדור הלאה למישהו אחר. הם לא סובלים כלל מרגשות אשמה וגם לא מתחרטים על מעשיהם.

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >