linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

מלחמת הכוכבים - לא מדע בדיוני

21/11/2017 10:08:46
מלחמת הכוכבים - לא מדע בדיוני

יצאנו לבדוק מה באופרת החלל המפורסמת הוא לא מדע בדיוני

וגילינו שלאורך השנים סדרת הסרטים על גלגוליה המסועפים (סדרות, ספרים, קומיקס, משחקים ומה לא) חזתה לא מעט מהפיתוחים הטכנולוגיים שנמצאים בשימוש היום, כמו טבלטים, גוגל גלאס ואפילו מדפסות תלת ממד. אז החלטנו לצלול אפילו עמוק יותר, לשאלות כמו האם אפשר ליצור חללית שנעה מהר יותר ממהירות האור, כמו מילניום פלקון? או האם קרוב היום בו נוכל לרכוש חרב אור משלנו (ולא, אנחנו לא מתכוונים לחרב צעצוע)?

רוצים למצוא עבודה בסטרטאפ שמצא את הגשר בין בדיון למציאות? שלחו קורות חיים וקבלו הצעות מעניינות > 

או שלחו פרופיל לינקדאין ואנחנו כבר נעשה עבורכם את העבודה.

חרבות אור

אולי הנשק הידוע ביותר בתולדות המדע הבדיוני, חרב האור, הנשק המסורתי של אבירי הג'דיי והסית', היא חרב שהלהב שלה עשוי מאנרגיית אור, והיא יכולה לחתוך כמעט דרך כל חומר. הלהב של חרב האור משנה את צבעו בהתאם לתחום המומחיות ולאופיו של הלוחם, ולכן הקרבות של חרבות אור צבעוניים במיוחד. הכמיהה העזה של מעריצי מלחמת הכוכבים לחרבות אור, הולידה עשרות סרטוני יוטיוב, בהם מדגימים ייצור של חרבות אור ביתיות, וכמובן, גם לא מעט חרבות צעצוע שאפשר לקנות.

אבל האמת היא שהטכנולוגיה האיקונית ביותר של מלחמת הכוכבים היא כנראה גם הדמיונית ביותר, בין השאר כי הפוטונים שמרכיבים את האור לא נמצאים באינטראקציה זה עם זה, ולכן קשה לראות כיצד קרב חרבות אור הוא דבר אפשרי, החרבות יעברו זו דרך זו ולא תהיה התנגשות של ממש. ובכל זאת מצאנו נקודת אור: בשנת 2013 קבוצת מדענים מ-MIT והרווארד נתקלה, במהלך ניסוי, בתופעה מעניינת: זוגות פוטונים, המשוגרים דרך אטומי רודיום בתוך תא מקורר, מתנהגים בצורה משונה, הם חוברים יחד למולקולה אחת שניתנת להזזה, כלומר מתנהגים בצורה דומה לחרב אור. ועדיין, קשה לדמיין ייצור המוני של חרבות אור בעתיד הקרוב, אז כל עוד זה המצב, נתנחם באחד הסרטונים היותר מרשימים של חרב אור תוצרת ביתית:)

מילניום פלקון Millennium Falcon

מה נגיד על המילניום פלקון? חללית שהיא כמעט אנושית, ועבורנו גיבורה בפני עצמה של מלחמת הכוכבים. למרות החזות המרופטת  והתקלות החוזרות ונשנות במנוע שלה, היא שחקה תפקיד מרכזי בכמה מהניצחונות הגדולים של ברית המורדים. המאפיין המרשים ביותר של המילניום פלקון הוא יכולתה לנוע במהירות של פי 1.5 ממהירות האור, אז רצינו לבדוק האם זה בכלל אפשרי?

אז קודם כל לפי תורת היחסות, חללית (וכל אובייקט אחר) - לא יכולה לנוע מהר יותר מהאור במרחב-זמן, אבל יתכן שאפשר לעקוף את המכשול (הקטן:)) הזה באמצעות מניפולציות על מרחב-זמן. מדענים טוענים  שקיימת אפשרות שניתן להזיז חתיכת מרחב-זמן, וכך החללית בתוך אותה חתיכת מרחב-זמן שזזה סבורה שאינה נעה כלל, כי זהו המרחב-זמן שנע. אמנם זה עדיין בגדר מדע בדיוני, אבל במעבדות הפיזיקאים כבר נערכו מחקרים כאלה עם תוצאות שנותנות תקווה לעתיד ורוד של חלליות דמויות מילניום פלקון, מסעות בזמן באמצעות חור תולעת ועוד.

דרואידים

קשה לדמיין את מלחמת הכוכבים בלי הרובוטים בעלי הבינה המלאכותית שמשחקים בה תפקידים שונים ומשונים. יש דרואידים כמעט לכל דבר: דרואידים רפואיים, דרואידים לקרב, דרואידים גששים ודרואידים מתורגמנים כמו C-3PO. בשנים האחרונות אנחנו מדביקים את הפער. זה כבר לא סוד שהרובוטים עומדים להשתלט על העולם שלנו, והם שולחים זרועות מתכתיות ליותר ויותר תחומים. כיום יש לנו רובוטים מעופפים,  רובוטים לריסוס שדות חקלאיים, רובוטים לשימוש רפואי ועוד. גם מערכות הבינה המלאכותית הפכו כבר מזמן מתיאוריה לפרקטיקה, והן יודעות לזהות פנים, לפענח תמונות, להלחין ולעשות סרטים. הנה שתי דוגמאות מעודכנות במיוחד, שיכלו בשקט להצטרף לקאסט של מלחמת הכוכבים:

הרובוטית סופיה מתעניינת בטכנולוגיה, בעיצוב ובאיכות הסביבה. הקליקו לצפייה.

חברת בוסטון דינמיקס חושפת את הגרסה האחרונה בסדרת הכלב הרובוטי.

אנשי ונשות תוכנה - קבלו כרטיס כניסה להקרנת טרום בכורה פרטית של הסרט החדש בסדרת מלחמת הכוכבים! 

 הקליקו לפרטים נוספים ולהרשמה (כל הקודם זוכה)

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >