linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

סקר חדש: כדאי להשקיע בשימור נשים בהייטק

08/03/2018 15:37:58
סקר חדש: כדאי להשקיע בשימור נשים בהייטק

58% החליפו עבודה 3-2 פעמים בחמש השנים האחרונות; יותר נשים לוקחות סיכון, ועוזבות את מקום העבודה גם בלי הצעת עבודה חלופית ביד. תוצאות ראשונות של הסקר: "למה מחליפים מקום עבודה?" פורסמו ב-Ynet

תודה רבה לכל המשתתפים והמשתתפות בסקר שלנו: "למה מחליפים מקום עבודה?". בימים אלה, אנו קוראים את התשובות על שאלת הבונוס, ונפרסם את שמות הזוכות והזוכים בשבועות הקרובים. בינתיים, לרגל יום האישה, פרסמנו נתונים ראשונים מהסקר שערכנו בנושא החלפת מקום עבודה ושימור עובדים, עם דגש מיוחד על השוואה בין נשים לגברים. מהסקר, שנערך בקרב 504 איש ואישה, שעובדים בתחומי ההייטק (מפתחים ומפתחות, בודקים ובודקות, אנשי ונשות UI ו-UX, מנהלי ומנהלות מוצר וכו') - עולה מגמה ברורה, העובדים בהייטק (נשים וגברים) מחליפים עבודה כל שנה וחצי ואף בתדירות גבוהה יותר: כ-58% מהמשתתפים החליפו עבודה 2-3 פעמים ואף יותר בחמש השנים האחרונות, ולרבים מהם (כ-52%) כבר הייתה הצעת עבודה קונקרטית, כשעזבו את מקום העבודה. יותר נשים מחליפות מקומות עבודה בתדירות גבוהה מגברים, והן גם מוכנות לעזוב גם בלי הצעת עבודה חלופית ביד (על פי נתוני הסקר, ל-56% מהגברים הייתה הצעת עבודה חלופית כאשר עזבו את מקום העבודה לעומת 46% מהנשים).

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

"התוצאות הפתיעו אותי, אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V. כלומר לא הופתעתי מהתוצאות לגבי התדירות של החלפת מקום עבודה, כי בסך הכל הנתונים שלנו מתיישבים עם תוצאות של מחקרים קודמים שנערכו לגבי דור המילניום, אם כי הם מצביעים על הקצנה. אבל הייתה לי ציפייה שהממצאים יצביעו על כך שנשים מחליפות מקומות עבודה בתדירות נמוכה יותר מגברים, ושהן דווקא ילכו על בטוח, ולא יעזבו מקום עבודה בלי הצעה חלופית, מהסיבה הפשוטה שמעמדן של נשים בהייטק הוא פחות חזק משל הגברים. אבל התוצאות מראות אחרות. לא נמצא הבדל משמעותי בין גברים לנשים מבחינת תדירות החלפת מקום העבודה, וכשהיה הבדל דווקא נשים החליפו בתדירות גבוהה יותר, הן גם נטו יותר לקחת סיכונים. אולי הסיבה היא שהן זוכות ליחס פחות טוב כעובדות, ולכן יש להן יותר מוטיבציה לחפש את המשרה הבאה, וכך לשפר את תנאי העבודה שלהן."

למה נשים עוזבות את מקום העבודה? הסיבות המובילות: הנהלה ותרבות ארגונית (29%) וקידום והתפתחות מקצועית (29%); שכר והטבות רק במקום השלישי  

עוד עולה מהסקר כי הסיבה המובילה לעזיבת מקום העבודה בקרב הגברים היא קידום והתפתחות מקצועית (38%), ואילו בקרב הנשים הסיבות המובילות הן: הנהלה ותרבות ארגונית (29%) וקידום והתפתחות מקצועית. שכר והטבות רק במקום השלישי, וזאת סיבה יותר דומיננטית בקרב הנשים (21%) מאשר בקרב הגברים (16%).

"זה ידוע שגם כיום קיים פער גדול בין גברים לנשים בהייטק, אומרת לייפר, למשל, על פי נתונים מהשנה האחרונה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הנשים מהוות כ- 34.4% מכלל המועסקים בתחומי ההייטק, וכאשר בוחנים את מקצועות הטכנולוגיה, הנתונים נמוכים הרבה יותר. לגבי ההנהגה, כיום יש יותר מנכ"ליות של סטרטאפים ושל חברות הייטק, אבל מנכ"ליות מצליחות הן עדיין "אייטם", ואין דבר שמצביע יותר על עד כמה נשים מנהיגות הן במיעוט. אם כן, הן סביבת ההייטק והן ההנהגה בהייטק גם כיום גברית בעיקרה ומן הסתם מותאמת יותר לעובדים מאשר לעובדות. ייתכן שזה מסביר למה הסיבה המובילה לעזיבת מקום עבודה בקרב נשים היא: הנהלה ותרבות ארגונית."

מחקרים שנעשו בארה"ב הראו כי קיימת הטיה מגדרית, פעמים רבות בלתי מודעת, המקשה על נשים להגיע לתפקידי מפתח בכלל ובפרט בהייטק. למשל, כשנשים וגברים מציגים פרזנטציות יזמיות, כל אחד מהמינים נבחן באופן שונה אצל בוחנים ובוחנות כאחד. על פי מחקר שנערך על ידי אוניברסיטאות הרווארד, פנסילבניה ו-MIT, משקיעים העדיפו יוזמות זהות כשאלה הוצעו על ידי גברים מאשר כשהן הוצעו על ידי נשים (68% לעומת 32%). ודוגמה נוספת, חוקרת אמריקאית בשם קיירן סניידר ערכה מחקר בקרב 716 נשים שעזבו את עולם ההייטק, רובן ציינו את סביבת העבודה המפלה כסיבה העיקרית לעזיבת העבודה.

"החדשות הטובות, אומרת לייפר, הן שאם זאת סיבה מרכזית לעזיבה בקרב נשים, אפשר להשקיע יותר בהתאמת סביבת העבודה לנשים, וכך לשכנע אותן להישאר. האזנתי לאחרונה לראיון עם אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל, בוועידת ההזדמנויות הכלכליות, שסיפר כיצד מיקרוסופט עושה מאמצים להתאים את סביבת העבודה לנשים. הוא אמר, על רקע המחסור העצום באנשי מקצוע בתחומי הטכנולוגיה, שנשים זה כנראה הטאלנט הכי גדול שאנחנו מפספסים, ואני מסכימה אתו."

יש סיכוי גדול יותר לשמר עובדות מאשר עובדים: בתשובה לשאלה: האם אפשר היה לשכנע אותך להישאר במקום העבודה? 47% מהנשים ענו "כן", זאת לעומת 34% מהגברים בלבד

נשים חשות חוסר ביטחון גדול יותר בעתידן המקצועי, ויש למנהלים סיכוי גדול יותר לשמר אותן כעובדות, כך עולה מנתוני הסקר. למשל, במענה לשאלה האם המנהלים יכלו לעשות משהו על מנת לשכנע אותך להישאר בעבודה? 47% מהנשים ענו כן, זאת לעומת 34% מהגברים בלבד, והתשובה הדומיננטית בקרב הגברים (36%) הייתה "לא, כי הרגשתי שאין לאן להתפתח בחברה", ואילו בקרב הנשים התשובה המובילה (33%) הייתה: "כן, להציע לי שכר גבוה יותר ו/או קידום".  

"גיוס עובדים חדשים זה חשוב, אומרת לייפר, "אבל במציאות בה עובדים בהייטק מחליפים עבודה כל שנה וחצי - לא פחות חשוב לשים דגש על שימור עובדים. זאת עוד סיבה שבשלה כדאי לחברות הייטק, גם מבחינה כלכלית, להשקיע מאמץ גדול יותר בגיוס ובשימור נשים. הרי כיום ההשקעה בגיוס עובדים היא כה גדולה, ותמיד יש זמן הכשרה מסוים, כך שאם העובד/ת עוזב/ת את מקום העבודה תוך זמן קצר יחסית, החברה מפסידה. לכן משתלם כלכלית לחברות להשקיע מאמצים בשימור העובדים שלהן, וכפי שעולה מנתוני הסקר - יש להן סיכוי גדול יותר להצליח בכך, כאשר מועסקות הן נשים."

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >