linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

סקר השכר המעודכן של מפתחי התוכנה בישראל

26/03/2018 15:26:48
סקר השכר המעודכן של מפתחי התוכנה בישראל

חילופי עבודה תדירים זו הנורמה, השכר הממוצע ממשיך לטפס, ונרשם שיא בביקוש למומחים לאבטחת סייבר, למידת מכונה, מהנדסי DevOps ומפתחים בתחום בלוקצ'יין - סקר השכר שלנו פורסם באתרים המובילים, ביניהם: גיקטיים, דה מרקר, ביזפורטל, אנשים ומחשביםCtech – כלכליסט

על פי נתוני חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק, ברבעון הראשון של 2018 חלה עלייה קלה של 2% בשכר הממוצע ל-27,258 שקל לחודש. עליית שכר משמעותית בשיעור של 8% נרשמה בשכרם שלך מפתחי אוטומציה שעמד ברבעון הראשון 2018 על 26,000 שקל לחודש. מפתחי אלגוריתמים ממשיכים להוביל את טבלת השכר עם שכר ממוצע שעומד על 30,600 שקל לחודש (כמעט ללא שינוי מהרבעון הרביעי ב-2017). עוד בראש טבלת השכר: מהנדסי DevOps ומפתחים ב-Java עם שכר ממוצע של 30,000 שקל לחודש, שכר שהוא פי 3 מהשכר הממוצע במשק.

התחומים החמים: אבטחת סייבר, למידת מכונה,  DevOps ובלוקצ'יין

"הביקוש למומחים בתחומי אבטחת הסייבר מטפס כבר יותר משנה באופן עקבי בעשרות אחוזים מרבעון לרבעון."

למשרות תוכנה בסטרטאפים בתחומים של בינה מלאכותית, בלוקצ'יין ואבטחת סייבר -  שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

"אבטחת סייבר, למידת מכונה, DevOps וגם בלוקצ'יין - אלה הטרנדים החמים היום", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V. הביקוש למומחים בתחומי אבטחת הסייבר מטפס אצלנו כבר יותר משנה באופן עקבי בעשרות אחוזים מרבעון לרבעון וברבעון הראשון של 2018 חל זינוק של 49% בכמות המשרות החדשות שנפתחו בתחומי אבטחת הסייבר. באופן דומה, עולה הביקוש למפתחים הבקיאים בשפות ובטכנולוגיות הקשורות בתחומים החמים. שפת פייטון (על שם חבורת מונטי פייטון) זאת דוגמה טובה. חל אצלנו זינוק של 29% בכמות המשרות שנפתחו ברבעון האחרון למפתחים בפייטון, וזה הפך לתחום המבוקש ביותר (יחד עם פיתוח ב-Java) ודחק את פיתוח Frontend למקום השלישי. בהתאמה, עלה גם שכרם של מפתחים בפייטון ב-4% ל-28,000 שקל לחודש. זה לא מקרי שפייטון היא שפה שמשתמשים בה הן בתחום ה- DevOps והן בתחום ה-Data Science, ובמיוחד שפייטון היא שפה שמאוד אוהבים באקדמיה. מדעני דאטה ומומחים ללמידת מכונה הם לרוב אנשי אקדמיה, וכיוון שאלה הטרנדים החמים ביותר כיום - זה יכול להסביר את הזינוק בביקוש. אגב, זה לא רק אצלנו ככה, זאת מגמה עולמית, כפי שעולה מהסקר השנתי של אתר Stack Overflow שפורסם בימים אלה (הסקר נערך בקרב כ-100,000 מפתחי תוכנה ברחבי העולם).

באופן דומה, אפשר להסביר את הזינוק של 8% בשכרם של מפתחי אוטומציה. מהנדס/ת DevOps הוא עדיין מקצוע חדש באופן יחסי, ואפשר להתפתח אליו מתפקידים של פיתוח אוטומציה, שמהווה חלק מעבודת ה-DevOps. בנוסף, יש גישה שהופכת לאחרונה להיות מאוד פופולרית של פיתוח ללא QA ידני - מערכות שלמות שמסתמכות רק על פיתוח אוטומציה; המגמה הזאת גם יכולה להסביר את העלייה בשכר של מפתחים בתחום."

בלוקצ'יין: כסף ומעורבות חברתית תחת קורת גג אחת

"שוק הבלוקצ’יין חווה צמיחה חסרת תקדים ואנחנו מרגישים את זה מאוד חזק אצלנו", אומרת לייפר, "כל שבוע מצטרפים למאגר הלקוחות שלנו סטרטאפים חדשים בתחום ונפתחות יותר ויותר משרות רלוונטיות. גם פה המגמה היא, כמובן, עולמית. למשל, על פי הערכות של חברת דלויט, עד 2025 - 10% מהתמ"ג הגלובלי ייבנה על גבי אפליקציות בלוקצ'יין ועל פי אתר indeed מאז סוף 2015 חל זינוק של 651% במספר המשרות שנפתחו בתחום הבלוקצ'יין. "התחום מסעיר ומרתק בעיניי, אומרת לייפר, "והוא צפוי לשנות את המרחב הכלכלי והתרבותי שלנו, וזה הרבה מעבר למטבעות וירטואליים. כבר כיום פותחו אפליקציות, אשר מחקות שרותים שבעבר הציעו ממשלות בלבד כמו Bitnation וכאלה המציעות צורות חדשות של מעורבות דמוקרטית כמו D-Cent. בין האפשרויות המסעירות הנוספות שהטכנולוגיה הזאת פותחת בפנינו: שימוש בקריפטו בזירת ה-IOT (דמיינו רכבים שקונים בעצמם דלק). יש לזה יישומים גם בתחום גיוס העובדים, כמובן, ובימים אלה, אנו בוחנים מודלים המשלבים בלוקצ'יין וגיוס עובדים."

חילופי עבודה תדירים זו הנורמה

לדברי לייפר, חילופי עבודה תדירים הם כבר הנורמה בקרב עובדי ההייטק בישראל. "על פי סקר שערכנו לאחרונה בקרב 504 איש ואישה שעובדים בתחומי ההייטק בישראל", היא אומרת, "עולה כי כ-58% החליפו עבודה 2-3 פעמים ואף יותר בחמש השנים האחרונות, ולרבים מהם (כ-52%) כבר הייתה הצעת עבודה קונקרטית, כשעזבו את מקום העבודה. גם פה הנתונים שלנו משקפים מגמה שהיא עולמית: כמחצית מהמשיבים בסקר 2018 של אתר Stack Overflow החליפו עבודה פעם אחת לפחות בשנתיים האחרונות. הנתונים האלה די מדהימים, כשחושבים על ההשקעה הגדולה כיום בגיוס עובדים ועל כך שתמיד יש זמן הכשרה מסוים, כך שאם העובד/ת עוזב/ת את החברה תוך זמן קצר יחסית - החברה מפסידה. גם העובדים משלמים מחיר על חילוף תדיר של מקומות העבודה, כי הם מקדישים יותר זמן לתהליכי הסתגלות, זמן שבא על חשבון ביסוס העמדה שלהם והעצמה במקום העבודה. וצריך לזכור, שעם הזמן וההתבגרות, עולה הצורך ביציבות ובביטחון. באופן מעניין, כאשר העובדים שהחליפו עבודה פעם אחת במהלך חמש השנים האחרונות, נשאלו, האם הם חשים ביטחון בעתידם המקצועי, התשובה הדומיננטית (46%) הייתה: "כרגע כן, ואני חש ביטחון שזה יהיה כך גם בעתיד". לעומת זאת, התשובה הדומיננטית (39%) בקרב אלה שהחליפו עבודה פעמיים במהלך חמש השנים האחרונות הייתה: "כרגע כן, אבל אני חושש שבעתיד זה לא יהיה כך". כלומר יתכן שקצב חילוף מהיר מערער את תחושת הביטחון בעתיד המקצועי, או, לחילופין, שמי שנוטה להחליף עבודה בתדירות גבוהה - חש חוסר ביטחון בעתידו המקצועי."

 36% מהמשיבים: עזבנו כי העבודה לא הציעה לנו אופק מקצועי

 עוד עולה מהסקר שערכה חברת see.V כי הסיבות המובילות לעזיבת מקום העבודה הן: קידום והתפתחות מקצועית (35%) והנהלה ותרבות ארגונית (27%). רק 17% מהמשיבים בחרו בשכר והטבות כסיבה המכרעת לעזיבת מקום העבודה. לדברי לייפר, "אוהבים להאשים את דור המילניום בחוסר יציבות, פינוק, אופורטוניזם וכך הלאה. אבל באותה נשימה אפשר לטעון כי זהו דור שאפתן שאוהב ללמוד, להתקדם ולהתפתח - וזה חשוב לו יותר משכר או הטבות אחרות. אלה תכונות מרשימות בעיניי. כאשר ביקשנו מהמשיבים לסקר לתאר במשפט למה הם החליפו מקום עבודה, התשובה הדומיננטית (36%) הייתה "כי הרגשתי שהעבודה לא מציעה לי אופק מקצועי, ואני דורכ/ת במקום." אולי המשמעות היא שחברות צריכות להשקיע יותר במתן הזדמנויות לעובדים ללמוד, להתפתח ולהתקדם. זה בהחלט מתיישב עם מחקרים שנערכו לאחרונה, למשל, פייסבוק ערכה מחקר בנושא שימור עובדים, ואחת המסקנות הייתה שחברות צריכות להשקיע יותר מחשבה בעיצוב מקום העבודה בהתאם לשאיפות ותחומי העניין של העובדים. כמובן, כל דבר צריך להתבצע בצורה שתתאים גם לצרכים של החברה."

 עובדי הייטק הם שאפתנים ואופטימיים

עוד עולה מנתוני הסקר, כי מרבית המשיבים חושבים כי בעוד חמש שנים הם ימשיכו להתפתח בתפקיד הנוכחי (41%), יתקדמו למשרה ניהולית בתחום פיתוח תוכנה (31%), או יקימו סטרטאפ (15%). רק 13% סבורים כי הם יעזבו את תחום ההייטק. אבל התמונה משתנה כאשר בוחנים את תשובות הגברים מול הנשים. למשל, 33% מהגברים רואים את עצמכם בתפקיד ניהולי בעוד 5 שנים - ואילו בקרב הנשים הנתון הוא 23% בלבד. כאשר בוחנים את התשובה מי סבור כי הוא יעזוב את תחום ההייטק, הפערים אף גדולים יותר: 23% בקרב הנשים, זאת לעומת 9% בלבד בקרב הגברים. "זה ידוע שהפערים בין גברים לנשים בהייטק עדיין משמעותיים, אומרת לייפר, ובניגוד למה שנוטים לחשוב הפערים לא נוצרים רק כי מעט נשים באופן יחסי לומדות מקצועות טכנולוגיים, אלא גם בשל כמות הנשים שבוחרות לעזוב את תחום ההייטק. למשל, על פי מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד 41% מהנשים שעובדות בתחומי ההייטק עוזבות, זאת לעומת 17% בלבד בקרב הגברים."

כאשר נשאלו האם הם חשים ביטחון לגבי עתידם המקצועי - רוב המשיבים הביעו אופטימיות. התשובה הדומיננטית (44%) הייתה: כרגע כן, ואני חש ביטחון שזה יהיה כך גם בעתיד וגם כאשר המצב הנוכחי היה פחות טוב (בקרב 14%) - המשיבים הביעו אמונה כי מצבם ישתנה לטובה בעתיד. "קיבלנו תוצאות שמשקפות תפיסת עולם אופטימית וחיובית באופן יחסי גם בשאלה הפתוחה לגבי כיצד ייראה מקום העבודה בעוד 50 שנה, אומרת לייפר, רוב המשיבים ציינו בצורה כזו או אחרת מעורבות של רובוטים ובינה מלאכותית, כאשר חלקם התייחסו באופן ספציפי לביצוע חלקי של עבודות תוכנה על ידי מערכות של בינה מלאכותית. בסך הכל הם ראו במעורבות העתידית של בינה מלאכותית דבר חיובי, שיקל ויאפשר לאנשים לפנות יותר זמן לדברים חשובים יותר. גם במקרה הזה, המגמה היא עולמית. על פי סקר אתר Stack Overflow  - מפתחים הם אופטימיים לגבי האפשרויות שמציעה בינה מלאכותית."
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >