linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

התכנית הדיסטופית של גוגל

20/05/2018 18:06:39
התכנית הדיסטופית של גוגל

דלף וידאו פנימי של גוגל שחושף תכנית דיסטופית לשימוש בדאטה שלנו

כבר חודשים שהעין הציבורית מופנה לפייסבוק ולשימוש המפוקפק שלה בדאטה שלנו - ולרגע נדמה שנשכחה אחותה הגדולה, גוגל, שכידוע בנתה את העסק שלה מלדעת עלינו כל מה שאפשר. בעיתוי (המקרי?) הזה מגיעה דליפה של וידאו פנימי של גוגל מ-2016, שחושף תכנית מגלומנית לשימוש בדאטה שלנו, חזון דיסטופי של ממש היישר מתוך המעבדות הסודיות של גוגל. וכמו שכבר התרגלנו בגוגל, הדיסטופיה מתחפשת לאוטופיה.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

את הווידאו יצר ניק פוסטר, ראש מחלקת העיצוב במעבדות X - זרוע ה-R&D החשאית של גוגל. תחת הכותרת "The Selfish Ledger" (מחווה ל- The Selfish Gene - ספרו של ריצ'רד דוקינס) - מתאר הווידאו עתיד בו The Ledger (הכוונה ליוזר-דאטה המצטבר לאורך זמן) מקבל תפקיד אבולציוני, והופך להרבה יותר מאשר תיעוד היסטורי של עקבות השימוש שלנו ברשת.

"כשאנו משתמשים בטכנולוגיה נוצר שביל של מידע" מסביר פוסטר, "עקבות שאנו משאירים", כאשר מנתחים את הדאטה הזה, מקבלים מעין Ledger, שמתאר את הפעולות שלנו, את ההחלטות, את ההעדפות שלנו, את מי שאנחנו. הגרסה המקודדת הזאת של מי אנחנו נעשית יותר ויותר מורכבת, היא מתפתחת ומשתנה בהתאם לפעולות ולהתנהגות שלנו. מהבחינה הזאת, היא יוצרת מעין גנום שמתפתח תמידית. האנלוגיה הזאת לגנטיקה משמשת לפוסטר מקפצה נוחה לחזון בו היוזר דאטה מופקע מידי המשתמשים.

בספרו של דוקינס "הגן האנוכי" בני אדם מתוארים כמכונות שתפקידן לשמר את "הגן האנוכי". באותו אופן, מציע פוסטר, במקום לחשוב על עצמנו כעל בעלים של היוזר דאטה שלנו, נחשוב על עצמנו כמכונות, כלי שתפקידו ליצור את העקבות האלה למען "The Selfish Ledger". ממילא אנחנו רק כלי קיבול ביולוגי שזמנו מוגבל על פני כדור הארץ בעוד שהדאטה שלנו יכול לשרוד הרבה מעבר לגוף הביולוגי שלנו (באותה דרך בה הקוד הגנטי שורד בטבע)  - אז בואו נוותר על כל יומרה לבעלות על הדאטה שלנו, וניתן לגוגל להנהיג את האנושות למקום מתקדם יותר (מי קופץ ראשון?)

בחזון של פוסטר מתואר עתיד של איסוף דאטה ללא כל הגבלה; בו גוגל מתערבת יותר ויותר באופן שבו אנו מקבלים החלטות בהווה ובעתיד. היא מציעה מסלולי אבולציה לדאטה שלנו, משפיעה על האופן שבו אנו מגשימים את המטרות שלנו; מדפיסה מוצרים מותאמים אישית, שיאפשרו לאסוף עוד ועוד מידע עלינו; ואף מנחה את התנהגותן של אוכלוסיות שלמות. הדוגמאות, כדרכה של גוגל, משקפות אוטופיה: היא תפעל לקידום מטרות חיוביות, תעודד לפעול באופן שהוא ידידותי לסביבה, ותקדם פתרונות לבעיות של עוני ומחלות. שאלות כמו: האם כוח מהסוג הזה צריך להיות בידיים של חברה כמו גוגל?; סוגיית הפרטיות; וכיצד אפשר להבטיח שגוגל תמשיך לעשות שימוש בדאטה רק למען מטרות אלטרואיסטיות - אינן עולות בווידאו כלל.

אגב, הווידאו פורסם לראשונה ב- The Verge. במסגרת התגובה הרשמית של גוגל לפרסום, נכתב כי הווידאו נוצר במסגרת של ניסוי מחשבתי שנערך על ידי צוות העיצוב, אשר השתמש בטכניקה שנקראת "עיצוב ספקולטיבי" כדי לבחון רעיונות שנויים במחלוקת. גוגל אינה מפתחת וגם לא מתכננת פיתוח עתידי של מוצר כזה.

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >