linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

סיכום הרבעון בהייטק: השכר הממוצע ממשיך לטפס

02/07/2018 18:10:38
סיכום הרבעון בהייטק: השכר הממוצע ממשיך לטפס

הביקוש לאנשי תוכנה ממשיך לטפס, ויחד אתו השכר הממוצע, שעמד ברבעון השני של 2018 על 28,208 ש"ח לחודש. סיכום הרבעון שלנו פורסם ב-גיקטיים10TV, במעריב ובאנשים ומחשבים.

על פי נתוני חברת see.V, השכר הממוצע בהייטק טיפס ברבעון השני של 2018 ל- 28,208 ש"ח לחודש, עלייה של 3% מהרבעון הקודם. עליות שכר נרשמו ברוב התחומים, עם זינוק משמעותי של 10% בשכרם של מפתחי Node.js שטיפס ברבעון השני ל-32,000 ש"ח לחודש, כמו גם עליה של 7% בשכרם של מפתחים ב-Java שעומד גם הוא על 32,000 ש"ח בחודש. מקצועות אלה מובילים את טבלת השכר ברבעון השני. מנגד, נרשמה ירידה של 4% בשכרם של מפתחי #C שעמד ברבעון השני על 26,000 ש"ח לחודש. השכר הממוצע בתחומי התוכנה עומד על כמעט פי 3 מהשכר הממוצע במשק. על פי נתוני הלמ"ס, הזינוק בשכר הממוצע בהייטק מושך למעלה את נתוני השכר הממוצע במשק.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

"כל עוד לא מטפלים מהיסוד בבעיית המחסור במועמדים, שרק הולך וגדל, השכר בתחומי התוכנה ימשיך לטפס", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "הרשות לחדשנות עשו מהלך עם מסלול סיירות התכנות, שאני מקווה שיישא פרי בעוד כמה שנים. אבל זה לא מספיק. צריך להבין שהשוק משתנה, והשינוי הזה מגיע מכל מני כיוונים. הוא מגיע מטכנולוגיות חדשות שמתפתחות, הוא מגיע משינוי מאזן הכוחות בין מועמדים לחברות, והוא מגיע מדור חדש של עובדים, ששונים באופן רדיקלי מהעובדים של לפני עשור או שני עשורים. קודם כל הם לא בחברה כדי להישאר בה כמה שנים אלא הם "העובדים הנודדים". בסקר שערכנו השנה בקרב מעל 500 אנשי ונשות הייטק, התגלו עובדים אלו כפחות נאמנים למקום העבודה מהעובדים של פעם, אבל הם גם הרבה פחות קופאים על השמרים. הם עובדים שמחפשים להתפתח כל הזמן ומוכנים להשקיע בלימודים, גם באופן עצמאי. הדרך "להחזיק אותם" היא לספק להם מרחב התפתחות מתאים".

עולם של בינה מלאכותית: הביקוש למפתחי אלגוריתמים כמעט והכפיל את עצמו; 58% מהמפתחים היו רוצים ללמוד למידת מכונה ב-2018

כמות המשרות שנפתחו למפתחי אלגוריתמים כמעט והכפילה את עצמה ביחס לרבעון המקביל אשתקד. כמו-כן, חל גידול של 21% בכמות המשרות שנפתחו למפתחים ב-Python, ומיד אחרי פיתוח ב-Java זה כיום תחום הפיתוח המבוקש ביותר. "שני הנתונים קשורים לטכנולוגיות של בינה מלאכותית, שהן כיום המגמה החזקה ביותר", אומרת מרב לייפר. "פייטון היא שפה שאוהבים מאוד באקדמיה, ובהתאם אנשי Data Science ומומחים ללמידת מכונה הם אנשי אקדמיה. המגמה הזאת באה לידי ביטוי גם בקרב אנשי פיתוח בארץ ובחו"ל. למשל, על פי סקרים בינלאומיים שנערכו בקרב אלפי מתכנתים, פייטון מופיעה בראש הרשימה של השפות שמפתחים לומדים בשנה האחרונה, ו-58% מהם ציינו את תחום למידת מכונה כתחום שהיו רוצים ללמוד בשנת 2018".

גם אנשי ונשות הטכנולוגיה בישראל סבורים כי ישנה מגמה לפיה העולם הופך להיות עולם של בינה מלאכותית. כאשר מאות אנשי ונשות טכנולוגיה נשאלו בסקר נוסף שערכה השנה see.V: כיצד ייראה עולם העבודה העתידי, תחום הבינה המלאכותית, עלה כאחת המגמות המובילות. "זה היה ממש מעניין לראות איך השיח על השתלטות הבינה המלאכותית על שוק העבודה, שהוא שיח של אימה בדרך כלל, שיח של "מי הראשון שיאבד את מקום העבודה שלו", הופך לשיח חיובי כששואלים אנשי ונשות טכנולוגיה, שעסוקים בשאלות  כמו: מי יקבל ראשון את הרובוט שיעשה עבורו אתהעבודה המשעממת", אומרת לייפר. "92% מהמשיבים שהתייחסו לנושא, מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסת הרובוטים והבינה המלאכותית לשוק העבודה, זאת גם במקרים שברור להם כי הרובוטים עלולים לתפוס את מקומם".

צפוף בפסגה: שכרם של מפתחי Node.js זינק והם מצטרפים לשיאני השכר, יחד עם מפתחים אלגוריתמים, מפתחים ב-Java ומהנדסי DevOps

בראש טבלת השכר ברבעון השני: מפתחי Node.js, מפתחים ב-Java, מפתחי אלגוריתמים ומהנדסי DevOps עם שכר של יותר מ-30,000 ש"ח לחודש. כאמור, הזינוק המשמעותי ביותר של 10% נרשם בשכרם של מפתחי Node.js שזינק ברבעון השני ל-32,000 ש"ח לחודש. "רוב הלקוחות שלנו הם סטרטאפים, וזאת טכנולוגיה שמתאימה במיוחד לסטרטאפים", אומרת לייפר, "לסטרטאפים חשובה במיוחד המהירות בה הם מפתחים גרסאות של המוצר, וזאת טכנולוגיה שמאפשרת לקצר תהליכים בפיתוח, היא מאפשרת פיתוח ב-Backend וב-Frontend. וזאת סיבה נוספת לכך שקרנה של הטכנולוגיה הזאת עולה, כיוון שלסטרטאפים לא תמיד יש את המשאבים להשקיע באנשי מקצוע ספציפיים לכל תחום, והם יעדיפו להעסיק מפתח Full Stack, שמשתמש בטכנולוגיה שמאפשרת פיתוח ב-Backend וב-Frontend. אגב, באופן מעניין, כששאלנו מאות אנשי הייטק לגבי תחושת הביטחון שיש להם בעתידם המקצועי, מפתחי Full Stack היו בין אלה שהביעו את הביטחון הגדול ביותר. 57.3% ממפתחי ה-Full Stack השיבו כי יש להם כיום תחושת ביטחון בקריירה והם חשים ביטחון שזה יהיה כך גם בעתיד".

מהנדסי DevOps מפגינים את הביטחון הגדול ביותר בעתידם המקצועי; מנהלים הכי פחות בטוחים

רוב המשתתפים בסקר שערכה see.V, הביעו אופטימיות ביחס לעתידם המקצועי: 41% חשים ביטחון בקריירה בהווה ובטוחים שזה יישאר כך גם בעתיד. 14% העידו כי אין להם ביטחון בהווה, אבל הביעו אמונה כי מצבם ישתנה לטובה בעתיד. הביטחון בעתיד המקצועי בולט במיוחד בקרב מהנדסי DevOps, שעל פי נתוני הסקר 64% מהם חשים ביטחון בקריירה בהווה ובטוחים שזה יהיה כך גם בעתיד, מפתחי Full Stack, שכאמור, 57.3% מהם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי ומפתחי Backend, שעל פי הנתונים, 54.4% מהם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי.

באופן מעניין, עם הטיפוס בדרגה, יורדת רמת הביטחון: בקרב המנהלים בהייטק, רק 34% בחרו בתשובה לפיה הם חשים ביטחון בהווה ובעתיד המקצועי. "זה לכאורה אבסורד", אומרת לייפר, "כי רבים מאנשי ההייטק שואפים ומצפים להתקדם לתפקידי ניהול. על פי הנתונים שלנו, 31% מהם מצפים להיות בתפקיד ניהול בטווח של 5 שנים, אבל מרגע שהם מתקדמים לתפקיד כזה, תחושת הביטחון בעתיד המקצועי יורדת. יחד עם זאת, זהו נתון מאוד הגיוני מכיוון שלרוב מנהלים הם קהל יותר מבוגר, וכידוע גיל מתקדם זה לא יתרון בעולם ההייטק. בנוסף, הם גם מודעים לכך שהיצע משרות הניהול הוא הרבה יותר קטן, כך שגם אם הם חשים ביטחון בהווה, העתיד יותר מעורפל".

הצטמצמו פערי השכר בין הגברים לנשים; היזמיות נושפות בעורף של היזמים

הפערים בין גברים לנשים בהייטק עדיין גדולים, ובכל זאת, מצאנו גם סיבות לאופטימיות בנתוני סיכום הרבעון: הפער בשכר הנשים לעומת שכר הגברים בתחומי התוכנה הצטמצם באופן משמעותי: ברבעון הראשון של 2018 שכר הגברים היה גבוה ב-22% משכר הנשים. לעומת זאת, ברבעון השני של 2018 שכר הגברים היה גבוה ב-13% בלבד משכר הנשים. כמו-כן, כאשר בוחנים את השאיפה ליזמות, הפער בין גברים לנשים קטן באופן יחסי: כאשר אנשי ונשות הייטק נשאלו במסגרת הסקר שערכהsee.V , איפה הם רואים את עצמם בעוד חמש שנים, 16% מקרב הגברים ציינו כי הם יהיו יזמים עם חברה משלהם, והנשים, לא בפיגור גדול אחריהם – 13% מקרב הנשים ציינו כי בעוד חמש שנים הן תהיינה יזמיות עם חברה שלהן.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >