linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

המיתוס המנופץ על היזם המצליח בעמק הסיליקון

16/08/2018 19:07:36
המיתוס המנופץ על היזם המצליח בעמק הסיליקון

היזם המצליח הוא צעיר, משחק ביזמות מגיל אפס, פרא גאון שלא טורח ללמוד באוניברסיטה - מחקרים מנפצים שלושה מיתוסים על היזם המצליח בעמק הסיליקון

המיתוס על היזם המצליח בעמק הסיליקון הוא סיפור על איש צעיר, בשנות העשרים לחייו, שדחף היזמות בער בו מילדות (שלא לומר מינקות), וכבר בגיל ההתבגרות הוא פיתח משחקים, המציא חידושים טכנולוגיים והקים חברות, אולי אף נולד למשפחה של יזמים. היזם המצליח, על פי המיתוס, לא בהכרח השלים לימודים מסודרים, הוא פרא עם ניצוץ של גאון, שלא הולך במסלולים המקובלים. כולנו שבויים במיתוס הזה, ובמיוחד קרנות הון סיכון, שנוטות להשקיע ביזמים צעירים. אבל מה לעשות שהדימוי הזה, סיפור טוב ככל שיהיה, מתרסק במחקרים. בואו ניקח, למשל, את מיתוס היזם הצעיר. על פי מחקר שנערך לאחרונה בשיתוף חוקרים מ-MIT, הגיל הממוצע של היזם המצליח בעמק הסיליקון הוא לא 25, אלא 45. יזמות מצליחה בהייטק מסתבר היא עולמם של המבוגרים.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

מיתוס מספר 1: צעירים הם היזמים הכי מצליחים

המיתוס על היזם הצעיר והמצליח ניזון לאורך השנים מסיפור חייהם של אייקונים כמו מארק צוקרברג, שהשיק את פייסבוק מחדרו שבמעונות אונ' הרווארד, כשהיה בן 20, ושלוש שנים לאחר מכן הכריז במסגרת נאום בסטנפורד: "אנשים צעירים הם פשוט חכמים יותר"; ביל גייטס, שהקים את החברה הראשונה שלו כשהיה בן 17; לארי פייג' וסרגיי ברין, שהקימו את גוגל כשהיו בני 25 וכד'. בניגוד למיתוסים אחרים, מודעים לעצמם, המיתוס הזה השתרש בתרבות ההייטק של עמק הסיליקון כראליה - והפך לקריטריון אשר משפיע על קבלת ההחלטות של קרנות הון סיכון, שמעדיפות להשקיע ביזמים צעירים על פני יזמים מבוגרים יותר, מה שהוביל בתורו להאשמות באייג'יזם בעמק הסיליקון.

אבל מחקר, שנערך לאחרונה על ידי הלשכה הלאומית למחקר כלכלי בארה"ב, בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת MIT, מפריך את המיתוס הזה באופן גורף. החוקרים ערכו מחקר מקיף ובחנו 2.7 מיליון איש ואישה אשר ייסדו עסקים בין השנים 2007 ל-2014 - ומצאו כי הגיל הממוצע של היזם שהקים חברה (ושכר לפחות עובד אחד) הוא 42, ואילו בקרב הסטארטאפים הצומחים ביותר, הגיל הממוצע של היזם המצליח עולה ל־45. ניסיון קודם של היזם בתעשייה הרלוונטית מגדיל את סיכוייו להצליח. הממצאים האלה סותרים את ההיפותזות המניחות שגיל צעיר מהווה תכונת מפתח של יזמים מצליחים. למעשה, לפיהן, גיל העמידה הוא תכונת מפתח של יזמים מצליחים, ואולי קרנות הון סיכון צריכות לבחון מחדש את הקריטריונים שלהן.

מיתוס מספר 2: "יזמים נולדים, לא נעשים"

"יזמות זה בדם", יזמים אמיתיים מקימים את העסק הראשון שלהםן בעודם בתיכון/באוניברסיטה וכך הלאה. האם יזמות היא תכונה מולדת או תכונה נרכשת, האם אפשר ללמד מישהו איך להיות יזם מצליח? על פי מחקר של Kauffman Foundation שנערך (בין השאר) על ידי חוקרים באוניברסיטאות סטנפורד ודיוק  - 52% מהיזמים בעמק הסיליקון היו הראשונים בבני משפחתם, שהקימו עסק עצמאי; רק 25% מיזמי עמק הסיליקון פצחו בקריירת יזמות בעודם בקולג' ו- 50% מהם כלל לא חשבו בכיוון במהלך לימודיהם. אם כן, גם אם לא הפגנתם להטוטי יזמות בגיל צעיר, זה לא אומר כלום על סיכוייכם ליזמות מצליחה בהמשך הדרך.   

מיתוס מספר 3: השכלה גבוהה לא מעניקה ליזם כל יתרון

ביל גייטס, מארק צוקרברג וסטיב ג'ובס התחילו ללמוד באוניברסיטאות יוקרתיות (גייטס וצוקרבג בהרווארד וג'ובס ב-ריד) - ונטשו את לימודיהם באמצע, רגע לפני או אחרי שהקימו חברות. סיפורי ההצלחה של השלישייה המפורסמת תרמו רבות לפריחה של מיתוס מספר שלוש: השכלה גבוהה היא לא בהכרח תחנה חשובה בדרך ליזמות מצליחה. אבל גם במקרה הנוכחי המחקר מפריך את המיתוס. על פי המחקר, לחברות אשר המייסדים שלהם הם בוגרי קולג' יש פי 2 מכירות ופי 2 כמות עובדים בהשוואה לחברות שהמייסדים שלהם אינם בוגרי קולג'. מסתבר שהשכלה גבוהה של המייסדים מקטינה את סיכויי החברה להיכשל ובהתאמה מעלה את סיכוייה להצליח. קרוב לוודאי שהממצאים האלה קשורים בין השאר לחשיבות העצומה שיש לרשת הקשרים אשר אנו יוצרים במהלך הלימודים באוניברסיטה. ואם ניקח כדוגמה את השלישייה שתרמה לביסוס של המיתוס, אמנם הם נטשו את לימודיהם, אבל רק אחרי שהם פגשו את שותפיהם להקמת החברות המצליחות בעולם.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >