linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

סקר השכר הרבעוני: עלייה של 6% בשכר הממוצע בתחומי התוכנה

23/10/2018 10:25:02
סקר השכר הרבעוני: עלייה של 6% בשכר הממוצע בתחומי התוכנה

שיאני השכר והביקוש - מפתחי אלגוריתמים, שמרוויחים 33,000 ₪ לחודש; 40% מהמועמדים חותמים על חוזה תוך 3 שבועות, בין היתר משום שהחברות מזרזות את תהליך הגיוס כדי לא לאבד את המועמד. סקר השכר הרבעוני פורסם בכלכליסט

על פי נתוני חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק, ברבעון השלישי של 2018 השכר הממוצע בתחומי התוכנה עומד על 28,163 ₪ לחודש, כמעט ללא שינוי מהשכר הממוצע ברבעון הקודם (28,208 ₪ לחודש ברבעון השני של 2018). בראש טבלת השכר - מפתחי אלגוריתמים עם שכר של 33,000 ₪ לחודש, עלייה של 6% ביחס לרבעון הקודם, ומפתחים ב-Java עם שכר של 30,500 ₪, ירידה של 5% ביחס לרבעון הקודם. הירידה בשכרם של מפתחים ב-Java מגיעה לאחר זינוק של 7% בשכרם ברבעון הקודם, וככל הנראה היא מהווה ביטוי לשוק המתקן את עצמו. עוד נרשמה עלייה של 3% בשכרם של מפתחי Python ל-30,000 ₪ בחודש.

כנס בלוקצ'יין על כוס ויסקי - הקליקו להרשמה! (נותרו מקומות אחרונים) - שלישי, 20.11.2018, שעה: 18:30

בין המגמות העולות מסקר הרבעון השלישי: שוק הבלוקצ’יין חווה צמיחה חסרת תקדים. כל שבוע נפתחים סטרטאפים חדשים בתחום, המגמה היא עולמית. למשל, על פי הערכות של חברת דלויט, עד 2025 - 10% מהתמ"ג הגלובלי ייבנה על גבי אפליקציות בלוקצ'יין. כינסנו כמה מטובי המוחות בסצינת הבלוקצ'יין לספר לכם/ן על הטכנולוגיה שעומדת לשבש לכולנו את החיים (ולא, ממש לא נדבר רק על קריפטו). 

"צריך לבחון את הנתונים בפרספקטיבה רחבה יותר", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, זה נכון שאין גידול בשכר הממוצע ברבעון הנוכחי בהשוואה לרבעון הקודם, אבל צריך לזכור שהשכר הממוצע בתחומי התוכנה טיפס באופן עקבי מרבעון לרבעון בשנה האחרונה. למעשה, כאשר משווים לרבעון השלישי המקביל אשתקד, רואים שחלה עלייה של 6% בשכר הממוצע במהלך השנה האחרונה (26,575 ₪ לחודש ברבעון השלישי של 2017), כך שלא הייתי ממהרת להכריז על שינוי מגמה. השכר בהייטק ככלל, ובפרט בתחומי התוכנה הוא עדיין מהגבוהים ביותר במשק הישראלי." 

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

Developers salary survey

40% מהמועמדים חותמים על חוזה תוך 3 שבועות. החברות עורכות תהליכי גיוס מזורזים מחשש לאבד את המועמד

על פי נתוני חברת see.V, מועמדים מבוקשים במיוחד, דוגמת בוגרי יחידות צבאיות, או מפתחים בעלי ניסיון בתחומים מבוקשים, זוכים בממוצע להתעניינות מצד כ-20 חברות במהלך החודש הראשון לחיפוש העבודה. ובסוף התהליך יקבלו מספר הצעות עבודה. "על מועמדים כאלה החברות ממש נלחמות", אומרת לייפר. לדבריה, "החברה ערכה גם השוואה בין ציפיות השכר של המועמדים לבין השכר בפועל. ב-61.5% מהמקרים השכר בפועל תואם או גבוה יותר מציפיות השכר של המועמד/ת - ב-42.5% מהמקרים השכר בפועל הוא בטווח ציפיות השכר של המועמדים. ב-19% מהמקרים הוא אפילו גבוה יותר. זה קורה במיוחד בתחומים מבוקשים כמו פיתוח אלגוריתמים. על פי נתוני המחקר, השכר בפועל של מפתחי אלגוריתמים היה גבוה ב-11% מציפיות השכר של המועמדים. החברות מתחרות עליהם ומטפסות בהצעות השכר אף מעבר למה שהמועמד עצמו מצפה. הן גם ממהרות להחתים אותם על חוזה: 40% מהמועמדים חותמים על חוזה תוך 3 שבועות בלבד מהמועד בו הועברו קורות החיים שלהם לחברה. המשמעות היא שהחברה עורכת תהליך מזורז, מתוך ידיעה שקצב איטי עלול להוביל לכך שהיא תאבד את המועמד לחברה המתחרה".

הביקוש הגבוה למועמדים בהייטק והתנאים הטובים הפכו את תחומי ההייטק לתחומים המבוקשים ביותר ללימוד בקרב סטודנטים בישראל. לפי נתוני המל"ג, שפורסמו החודש, כרבע מהסטודנטים לתואר ראשון בישראל לומדים לתואר באחד מתחומי ההנדסה או ההייטק. זאת הפעם הראשונה בה מספר הסטודנטים בישראל הלומדים לתואר ראשון בתחומי ההנדסה עולה על מספר הסטודנטים לתואר ראשון בתחומי מדעי החברה, והנדסה נהפכה לתחום הלימודים הגדול ביותר.

"בוגר לימודי תוכנה עלול למצוא את עצמו מחפש עבודה חצי שנה ויותר, בעוד שבוגר יחידה צבאית, בן גילו, יקבל פניות עוד לפני השחרור"

"זה יקח כמה שנים עד שנרגיש את הגידול במספר המועמדים בשוק", אומרת לייפר, "כידוע, המחסור הגדול במועמדים בתחומי התוכנה הוא אחד האתגרים הגדולים של שוק ההייטק. למעשה, על פי סקר שערכה לאחרונה חברת Stripe, מנהלים מציינים את המחסור בטאלנטים בתחומי התוכנה כאחד מגורמי הסיכון הגדולים ביותר לחברה שלהם, מיד אחרי אבטחת מידע. אבל סטארטאפים יעדיפו לשלם יותר ולהעסיק מפתחים עם ניסיון, כי הם לא יכולים להרשות לעצמם הרבה טעויות. אחת הסיבות שבוגרי יחידות טכנולוגיות הם כה מבוקשים, בהשוואה לבני גילם בוגרי התואר הראשון, היא שהם כבר רכשו ניסיון מקצועי משמעותי, גם אם מעסיקים לא תמיד מחשיבים את שנות הניסיון ביחידות כזהות לשנות ניסיון בתעשייה. רק כדי לסבר את האוזן, בוגר תואר ראשון בתחומי התוכנה עלול למצוא את עצמו מחפש עבודה חצי שנה ויותר, בעוד שבוגר יחידה צבאית, בן גילו, יקבל פניות עוד לפני השחרור".

גידול של 20% בכמות המשרות למפתחי אלגוריתמים ברבעון השלישי; הטכנולוגיות המובילות: בינה מלאכותית, בלוקצ'יין ו-IoT

עוד העלו הנתונים, כי בהמשך למגמה ברבעון הקודם, מפתחים ב-Java ומפתחים ב-Python שומרים על מקומם בפסגת התחומים המבוקשים עם יותר מ-100 משרות חדשות שנפתחו במהלך הרבעון השני. כמו-כן, נרשם גידול של 20% בביקוש למפתחי אלגוריתמים, ובפרט למדעני דאטה, ששכרם זינק במהלך השנה האחרונה ב-15% ועומד כיום על 33,000 ש"ח לחודש. "במקרה של בינה מלאכותית ולמידת מכונה, סטארטאפים ומועמדים כאחד מבינים שזאת אולי הטכנולוגיה המשמעותית ביותר בתקופתנו", אומרת לייפר, לכן מצד אחד, הביקוש לאנשי מקצוע בתחום כל הזמן מטפס ובמקביל, זאת טכנולוגיה שהופכת להיות יותר ויותר פופולארית בקרב מפתחים. למשל, במחקר שנערך השנה, 58% מהם ציינו את תחום למידת מכונה כתחום שהיו רוצים ללמוד בשנת 2018. טכנולוגיות נוספות שמבוקשות בקרב מפתחים: בלוקצ'יין ו-IoT."

על המחקר

הנתונים לגבי השכר מבוססים על ניתוח מאות השמות ברבעון האחרון (מתוכן, 20% נשים), בהשוואה לכמות דומה של השמות ברבעון 1 של 2018 וברבעון 3 2017. גיל ממוצע של המועמדים: 32. הנתונים לגבי הביקוש לתחומים השונים - מבוססים על כמות המשרות הפתוחות בתחומים השונים (סה"כ קרוב לאלף משרות) במהלך הרבעון האחרון בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

 

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >