linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

עבודה בהייטק בשנת 2070 - פרוייקט מיוחד

31/10/2018 12:30:33
עבודה בהייטק בשנת 2070 - פרוייקט מיוחד

התוצאות המלאות של הסקר שערכנו בנושא חדשנות בסביבת העבודה פורסמו בגיקטיים: השילוב בין בינה מלאכותית לעובדים בשר ודם, המשרד הביתי שצובר תאוצה, אוטופיות ודיסטופיות, שכפולים דיגיטליים, רובוטים אמפטים ועוד - ברוכים הבאים לעבודה בהייטק בשנת 2070, על פי מיטב אנשי הטכנולוגיה בישראל

לפניכם/ן התוצאות המלאות של סקר החדשנות במקום העבודה, שערכנו בהשתתפות מאות אנשי ונשות תוכנה. הסקר מציג תחזיות אופטימיות, פסימיות ולעיתים משעשעות של העובדים והעובדות בהייטק בנוגע לעתיד סביבת העבודה בהייטק: השילוב המתקרב בין בינה מלאכותית לעובדים בשר ודם, המשרד הביתי שהולך וצובר תאוצה, אוטופיות ודיסטופיות, שאטלים לירח, שכפולים דיגיטליים, מוניות חכמות, רובוטים אמפתים, כסאות מעופפים, מדפסות מזון ורחפני תן ביס. ברוכים הבאים לשנת 2070 על פי מיטב אנשי ונשות הטכנולוגיה בישראל. הקליקו לעמוד אינפוגראפיקות המסכם את תוצאות המחקר.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

הקליקו להאזנה לתגובות הטובות ביותר!

העובדים החדשים: רובוטים, בינה מלאכותית, סייבורגים - 92% מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסתם לשוק העבודה

כולם כבר יודעים שהרובוטים באים. השיח על הרובוטים בשוק העבודה הוא לרוב שיח ששוררת עליו רוח של אימה קיומית. מי יהיה הראשון לאבד את מקום עבודתו לרובוט יעיל ותכליתי, שיעשה הכול מהר יותר, טוב יותר ובלי הפרעות רקע אנושיות כמו עייפות, מצב רוח, רגשות והטיות למיניהן. מסתבר שכל זה משתנה כאשר שואלים את מי שאמונים על פיתוח של טכנולוגיות חדישות. 92% מתוך אלה מכם שהתייחסו בתשובותיהם לרובוטים / בינה מלאכותית / סייבורגים -  מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסת הרובוטים והבינה המלאכותית לשוק העבודה, זאת גם במקרים שברור לכם/ן כי הרובוטים עלולים לתפוס את מקומכם.

מחבקי הרובוטים

עתיד פיתוח התוכנה: 35% לא נצטרך יותר לכתוב קוד

על פי המחקר, אם אתם בודקי תוכנה או מפתחי Frotend - הסיכוי שלכם/ן לאבד את העבודה גדול במיוחד. 35% מכם מאמינים שמפתחים לא יבצעו יותר כתיבת קוד בכלל, הכל יעבור ל-AI. גם כאשר אתם/ן מאמינים שלמקצוע פיתוח התוכנה יש עתיד - להערכתם, המקצוע צפוי להשתנות ללא היכר. איך מפתחים יעבדו בשנת 2070? באמצעות המחשבה, באמצעות הקול, עם העיניים - בכל מקרה לא עם הידיים. הם יעבדו הרבה פחות קשה משהם עובדים היום, וכמעט לא יכתבו קוד. אז במה הם כן יעסקו? בניהול, בתכנון יישומים ו/או בפיתוח AI. יפרחו תחומי טכנולוגיה אחרים, כמו: הנדסה ביולוגית וייצור חלקי גוף, הנדסת בשר ומזון ופיתוח טכנולוגיה בתחום האנרגיה החלופית.

אנחנו והרובוטים - יחסינו לאן?

על פי התמונה העולה מתשובותיכם, הרובוטים יבצעו את העבודות המשמימות, ולבני האדם תישאר עבודה של ניהול ופיקוח. הם יגשימו את הרעיונות היצירתיים שלנו, ויפנו לנו זמן להנאות החיים. "לכל אחד מאתנו יהיה שכפול רובוטי, שיעבוד במשרד והאני האמתי יוכל לטייל בעולם ולחוות דברים." כותבת מפתחת Full Stack. הרובוטים יהפכו לחלק אינטגרלי מהחיים שלנו בעבודה ומחוצה לה. הם יתפקדו כ"משרתים" מושלמים, שיודעים לזהות ולדייק את הצרכים שלנו, הם יידעו בדיוק מתי אנו זקוקים לכוס קפה ובאיזו טמפרטורה אנחנו אוהבים את הקפה שלנו, הם יתפקדו כשפים שבונים תפריט מזון אישי וכמאמני כושר. יש אפילו מי שפונה אליהם כדי למצוא קצת חום אנושי: "האבסורד הוא שהרובוטים יהיו אנושיים כלפינו", כותבת מפתחת Backend.

יש גם מי שסבור שלא הרבה ישתנה בחוויית העבודה גם כאשר הרובוטים יהיו חלק בלתי נפרד ממנה, עדיין ניכשל במציאות איזון בית-עבודה, והילדים שלנו ישלמו את המחיר: "הרובוט יתפתח אבולוציונית ויהפוך למפתח Full Stack, בני אדם יתפקדו כמנהלים ששואפים לאיזון בית-עבודה מושלם, אבל תמיד נכשלים, ואז הילדים שלהם משתמשים בסירי, שבינתיים התבגרה והפכה לפסיכולוגית קלינית." כותב מפתח Backend. רק 8% מהמשיבים שרטטו תמונת עולם קודרת במיוחד, שבה הרובוטים מגרשים את כולנו לבית אבות, ובלי עבודה אנו מאבדים את משמעות החיים.

45%: נעבוד מהבית באופן חלקי או מלא

רבים מאנשי ונשות הטכנולוגיה סבורים שבעתיד לא נעבוד במשרד אלא בבית או במקומות אחרים. למשל, 45% מהמשיבים מאמינים שבעתיד העבודה תתבצע בעיקר מהבית,  בסביבה עבודה וירטואלית, באמצעות משקפי VR או AR, וחלקם אף הזכירו מכשור שימיר את גלי האלפא מהמוח. ובווירטואליה כמו בווירטואליה הכל פתוח. אנחנו יכולים לעבוד פיזית מכל מקום: מהבית, מהמיטה, בחללי עבודה משותפים, על הירח, ולעצב את סביבת העבודה כיד הדמיון. אנשי ונשות הטכנולוגיה נוטים לתפיסה עתידנית אופטימית. למשל, מהנדס תוכנה אחד כתב בתשובה שלו: "שוכבים עם לפטופ על ענן בשמיים, קולטים wi-fi בשם God". באופן דומה גם סביבת העבודה הווירטואלית מעוצבת לרוב כיד הדמיון הטובה: הנוף הניבט מחלונות המשרד הווירטואלי יכול להשתנות מדי יום, ופגישות יכולות להתקיים "בחוף בתאילנד או בפסגת האוורסט".

המשרד כשריד ארכאולוגי

חבילות לשדרוג המשרד הביתי

אמנם רבים ממהרים לוותר על המשרד, ולעבוד מהבית. אך לחלקם קשה להיפרד מטובות ההנאה של העבודה במשרדי הייטק. מה עם חדרי הכושר, המשחקים, האוכל וכל דברי השפע האחרים שמציע משרד ההייטק המודרני כחלק מהחיזור אחר העובדים? הפתרון של המשיבים הוא: מעסיקים יציעו חבילות לשדרוג המשרד הביתי, שיכללו אקווריום, ספא, כיסא חכם, מדפסות מזון ועוד. לפיהם, גם לפיקוח מרחוק של המעביד נמצא הפתרון: "צ'יפ שסופר את השניות שבהיתי ברשת החברתית ומנכה לי אותן מהמשכורת" (אשת הייטק).

המשרד הביתי

המשרד הפיזי העתידני

מיקום: אזורי המחיה יצטמצמו וכדור הארץ יחרב ברובו, ולכן אם יהיו משרדים בשנת 2070, הם ימוקמו על הירח, במאדים, באוקיאנוס באיים מלאכותיים, או מתחת למים במתקני ענק. אחרים מתארים משרדים שממוקמים בבניינים שמשלבים מגורים ועבודה, או במדינות/ערים, שהן בעצם קמפוס של חברות או תאגידי ענק. חלקכם מאמינים שחברות הענק יחלקו ביניהן את העולם ויקימו ערי עבודה, ומקום העבודה יהפוך לזהות הלאומית שלנו.

חומרי בניה: המשרדים עצמם ייבנו מחומרים מתכלים וממוחזרים, או אפילו יודפסו במדפסת תלת ממד וניתן יהיה להעביר אותם ממקום למקום כמו לגו.

תחבורה לעבודה: תשובות רבות תיארו רכבים אוטונומיים מסוגים שונים, שמשנעים עובדים למשרדים שונים בכל מקום על פני כדור הארץ או בגלקסיה: שאטלים לירח, מוניות חכמות, רכבים מעופפים והכי חשוב - רובכם צופים שיהיו הרבה פחות תאונות.

עיצוב: רבים ציינו עיצוב משרדי שמשלב מסכי ענק, חדרים מחליפי נוף, וטפטים מונפשים במקום חלונות. אחד מאנשי ההייטק אף טען שהמשרד העתידני יכלול "מקלחת אשר מורידה מהעובד את הנשורת הגרעינית ששוררת בחוץ".

ריהוט ומיחשוב: אאוט: מקלדת ועכבר יהפכו למוצגים ארכיאולוגיים; אין: כיסאות חכמים שמתאימים את עצמם למבנה הגוף.

עתידנות אופטימית מתובלת בתרחישי אימה

נשים יותר אופטימיות מגברים: 39% מהנשים אופטימיות זאת לעומת 27% בקרב הגברים

אנחנו שמחים לבשר לכם שאנשי ונשות תוכנה נוטים לאופטימיות ביחס לסביבת העבודה בהייטק בשנת 2070. באופן שאולי אינו מפתיע, הם לא חשים מאוימים מההתפתחויות הטכנולוגיות, ואף מאמינים כי ברוב המקרים הן צפויות לשנות את חיינו לטובה. 31% מכם אופטימיים במיוחד, ומתארים עתיד אוטופי, בו אנו עובדים פחות, נהנים יותר, וזוכים לעצב את החיים שלנו כפי שאנחנו מפנטזים לעשות היום. 8% מכם פסימיים במיוחד, ומתארים תרחישים אפלים: מלחמת עולם בין תאגידים למדינות והרובוטים מגרשים אותנו לבית אבות.על פי הניתוח שעשינו, מפתחי Backend מובילים באופטימיות עם 42% אופטימיים. נשים יותר אופטימיות מגברים: 39% מהנשים אופטימיות זאת לעומת 27% בקרב הגברים. הנה תגובות נבחרות:

אוטופיה: ההולוגרמות של כולם נפגשות בלונה פארק וההתלבטות היומית היא האם להזמין סושי מהרחפן של תן ביס או להדפיס חמין במטבח  (מפתח Full Stack)

"בבוקר חובשים את הקסדה בלי לצאת מהמיטה, ומתיישבים וירטואלית על חוף הים בברזיל עם קפיריניה ביד. הקסדה קוראת ישירות את גלי המוח, וזה מאפשר לבצע את כל העבודה המשרדית בתוך שעתיים, ונשאר קצת זמן לגלוש על הגלים. אחר כך קובעים שההולוגרמות של כולם נפגשות בלונה פארק, ומדסקסים את המוצר החדש תוך כדי נסיעה על רכבת הרים. הפסקת צהריים במרפסת, ההתלבטות היומית היא האם להזמין סושי מהרחפן של תן ביס או להדפיס חמין במטבח."

דיסטופיה: תאגידי הענק יהפכו למדינות לאום, המזרח יהיה שייך לעליבאבא והמערב לאמזון (איש הייטק)

לאחר המלחמה בין תאגידי ענק למדינות: במידה והמדינות מנצחות, אז תהיה מלחמה גרעינית ביניהן: איראן, רוסיה צפון קוריאה וארה"ב, ובעוד חמישים שנה נעבוד בסביבה של חוטבי עצים באנטרקטיקה כלומר לא יישאר כלום ואם יישאר - אז זה יהיה ללא שום הגיון. במידה והתאגידים ינצחו, הם יירשו את מקומן של המדינות, ויהפכו לסוג של הגדרה חדשה ללאום - ואנשים ייוולדו, יחיו וימותו בשייכות לתאגיד, וכך לכולנו יהיה לאום HP או אפל, המזרח יהיה שייך לעליבאבא והמערב לאמזון.

דיסטופיה

דקדנס: רק 10% מהאנושות תעבוד בפיקוח על מכונות, השאר יעסקו בפיתוח עצמי, כושר וחישמול של מרכזי העונג במוח שלהם (מנהל בתחום התוכנה)

בעוד 50 שנה רק 10% מהאנושות תעבוד וגם הם יעבדו יום בשבוע. העבודה העיקרית תהיה פיקוח על מכונות, רובוטים ותוכנות שיבצעו את רוב התפקידים הרלוונטיים (כולל פיתוח ותחזוקה של רובוטים). הסיבה שעדיין יצטרכו מוח אנושי בקצה השרשרת היא להבטיח שהרובוטים לא יחליטו לעשות לנו אסימוב או טרמינטור. שאר האנושות תעסוק בפיתוח עצמי, כושר, וחישמול של מרכזי העונג במוח שלהם. אני כנראה כבר אהיה בפנסיה.

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >