linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

מחבקי הרובוטים

13/12/2018 15:25:06
מחבקי הרובוטים

מחקר חדשנות במקום העבודה: 92% מאנשי הטכנולוגיה מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסת הרובוטים לשוק העבודה

ביקשנו מ-400 אנשי ונשות טכנולוגיה (283 גברים, 117 נשים), העובדים בתחומי ההייטק – להפליג בדמיון, ולנסות לתאר איך תראה סביבת העבודה בעוד 50 שנה, בין תשובותיהם: דיסטופיות, כיסאות משרד מעופפים, שכפולים דיגיטליים ואיך אפשר בלי, רובוטים שיחליפו אותנו. המידע להלן מבוסס על ניתוח איכותני של מאות התשובות לשאלה הפתוחה וסוקר אחת המגמות העולות מהמחקר: מחבקי הרובוטים.

45% מהמשיבים: רובוטים/בינה מלאכותית/סייבורגים יהיו חלק בלתי נפרד מסביבת העבודה

92% מהם מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסת הרובוטים לשוק העבודה

השיח על רובוטים בשוק העבודה הוא לרוב שיח ששוררת עליו רוח של אימה קיומית. מי יהיה הראשון לאבד את מקום עבודתו לרובוט יעיל ותכליתי, שיעשה הכול מהר יותר, טוב יותר ובלי הפרעות רקע אנושיות כמו עייפות, מצב רוח, רגשות והטיות למיניהן. וגם איך תשתלט האוטומציה על העולם, שאמנם יהפוך ליעיל יותר, אבל גם לאפרורי, מדכא ומנוכר. מסתבר שכל זה משתנה כאשר שואלים את מי שאמונים על פיתוח של טכנולוגיות חדישות, אולי כי הם לרוב נמנים על ה"ארלי אדופטרז" (early adopters). רוב אנשי ונשות הטכנולוגיה שהשתתפו במחקר, שערכה חברת see.V, מקבלים בהשלמה ואף בברכה את כניסתם של רובוטים ומערכות הבינה המלאכותית לשוק העבודה, זאת גם במקרים שברור להם כי הרובוטים עלולים לתפוס את מקומם.


מחבקי הרובוטים

 

35% מפתחים לא יבצעו יותר כתיבת קוד

על פי המחקר, אם אתם בודקי תוכנה או מפתחי Frotend - הסיכוי שלכם/ן לאבד את העבודה גדול במיוחד. 35% מכם מאמינים שמפתחים לא יבצעו יותר כתיבת קוד בכלל, הכל יעבור ל-AI. מקצוע התוכנה שנמצא הכי על הכוונת הוא QA, אבל התחזית הזאת לא מפריעה גם למי שזהו התחום המקצועי שלו: "אנחנו נתעסק בדברים אחרים, ולא נאמין שעבדנו בצורה כזאת סיזיפית ביחס לתקופה הנוכחית." כותב איש QA. חלק מהמשיבים סבורים שרובוטים ומערכות בינה מלאכותית יחליפו עבודת אדם כמעט לגמרי: "רק 10% מהאנושות תעבוד וגם הם יעבדו יום בשבוע" כותב איש ניהול בתחום התוכנה, "העבודה העיקרית תהיה פיקוח על מכונות, רובוטים ותוכנות. הסיבה שעדיין יצטרכו מוח אנושי בקצה השרשרת היא להבטיח שהרובוטים לא יחליטו לעשות לנו אסימוב או טרמינטור."  

8% מהמשיבים שרטטו תמונת עולם קודרת או צינית, שבה הרובוטים מגרשים את כולנו לבית אבות, ובלי עבודה אנו מאבדים את משמעות החיים. ויש גם מי שסבור שלא הרבה ישתנה בחוויית העבודה גם כאשר הרובוטים יהיו חלק בלתי נפרד ממנה, עדיין ניכשל במציאות איזון בית-עבודה, והילדים שלנו ישלמו את המחיר: "הרובוט יתפתח אבולוציונית ויהפוך למפתח Full Stack, בני אדם יתפקדו כמנהלים ששואפים לאיזון בית-עבודה מושלם, אבל תמיד נכשלים, ואז הילדים שלהם משתמשים בסירי, שבינתיים התבגרה והפכה לפסיכולוגית קלינית." כותב מפתח Backend.

29% רואים עתיד משותף ורוד במיוחד

הרובוטים יבצעו את העבודות המשמימות, ולבני האדם תישאר עבודה של ניהול ופיקוח. הם יגשימו את הרעיונות היצירתיים שלנו, ויפנו לנו זמן להנאות החיים. "לכל אחד מאתנו יהיה שכפול רובוטי, שיעבוד במשרד והאני האמתי יוכל לטייל בעולם ולחוות דברים, וכל דבר חדש שנלמד, נוכל להטמיע בשכפול שלנו, וככה השכפול יוכל להתקדם מקצועית." כותבת מפתחת Full Stack. הרובוטים יהפכו לחלק אינטגרלי מהחיים שלנו בעבודה ומחוצה לה. הם יתפקדו כ"משרתים" מושלמים, שיודעים לזהות ולדייק את הצרכים שלנו, הם יידעו בדיוק מתי אנו זקוקים לכוס קפה ובאיזו טמפרטורה אנחנו אוהבים את הקפה שלנו, הם יתפקדו כשפים שבונים תפריט מזון אישי וכמאמני כושר.

תפישת "האדונים ומשרתים" הזאת מסבירה באופן חלקי את החיבוק החם שמעניקים להם אנשי טכנולוגיה, לפחות כל עוד בני האדם שומרים על מעמדם כאדונים. מן הצד השני, היו מספר משיבים (בודדים) שיחס הכוחות הזה פגע בחוש הצדק החברתי שלהם, וטענו שבעתיד יקומו תנועות מחאה למען שוויון זכויות לרובוטים." גם עולמות הרגש והדמיון, שלמרות פיתוחים של מערכות בינה מלאכותית, שכיום כותבות תסריטים ומחברות שירים - עדיין נחשב נחלת בני האדם, הופך בחלק מהתשובות גם לממלכת המכונות. יש אפילו מי שפונה אליהם כדי למצוא קצת חום אנושי: "האבסורד הוא שהרובוטים יהיו אנושיים כלפינו", כותבת מפתחת Backend.

"רובוטים וחום אנושי, זה אוקסימורון", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית חברת see.V שביצעה את המחקר, אבל ברור שרובוטים ובינה מלאכותית יהיו חלק אינטגרלי משוק העבודה, ואני מרגישה כמו רוב המשתתפים בסקר שלנו, שזה דבר מבורך. אין אצלנו פחד מטכנולוגיה, אולי כי אנחנו סוג של חברת גיוס "סייבורגית", היא אומרת, "זה נשמע מצחיק, אבל זה נכון. מצד אחד, שמים פה דגש גדול על הגורם האנושי בליווי תהליכי גיוס. כשמתכננים מהלך קריירה, אנחנו רוצים לדבר עם איש מקצוע שהוא בן אדם, שלא רק מחקה את ה-"ממ" כפי שעשתה מערכת הבינה המלאכותית של גוגל (בהדגמה מדהימה!) - אלא גם יודע להקשיב באמת, לזהות את המאפיינים הייחודיים שלנו, ויותר חשוב - מחויב אלינו. לאינטליגנציה הרגשית הזאת אין בעיניי תחליף."

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >