linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

45%: בעתיד כולנו נעבוד מהבית

17/12/2018 10:03:26
45%: בעתיד כולנו נעבוד מהבית

מאות אנשי ונשות טכנולוגיה מעריכים כי בעתיד נעבוד מהבית/מרחוק, במשרד וירטואלי.

איך יעוצב המשרד העתידני? והאם נזכה להטבות גם בעבודה מהבית?

ביקשנו מ-400 אנשי ונשות טכנולוגיה (283 גברים, 117 נשים), העובדים בתחומי ההייטק, לתאר איך תראה סביבת העבודה בעוד 50 שנה. בין תשובותיהם: סביבת עבודה וירטואלית בהתאם למצב הרוח, הטבות של משרדי הייטק גם מהבית, משרדים מעופפים בחלל או מתחת למים ועוד. המידע להלן מבוסס על ניתוח איכותני של מאות תשובות לשאלה זו, וסוקר שורה של מגמות העולות מהמחקר, המתייחסות למשרדי העתיד. לתוצאות המחקר המלאות: הקליקו.

"שוכבים עם לפטופ על ענן בשמיים, קולטים wi-fi בשם God"

מן הסקר עולה, כי רבים מאנשי ונשות הטכנולוגיה סבורים שבעתיד לא נעבוד במשרד אלא בבית או במקומות אחרים. למשל, 45% מהמשיבים מאמינים שבעתיד העבודה תתבצע בעיקר מהבית,  בסביבה עבודה וירטואלית, באמצעות משקפי VR או AR, וחלקם אף הזכירו מכשור שימיר את גלי האלפא מהמוח. ובווירטואליה כמו בווירטואליה הכל פתוח. אנחנו יכולים לעבוד פיזית מכל מקום: מהבית, מהמיטה, בחללי עבודה משותפים, על הירח, ולעצב את סביבת העבודה כיד הדמיון. אנשי ונשות הטכנולוגיה נוטים לתפיסה עתידנית אופטימית. למשל, מהנדס תוכנה אחד כתב בתשובה שלו: "שוכבים עם לפטופ על ענן בשמיים, קולטים wi-fi בשם God". באופן דומה גם סביבת העבודה הווירטואלית מעוצבת לרוב כיד הדמיון הטובה: הנוף הניבט מחלונות המשרד הווירטואלי יכול להשתנות מדי יום, ופגישות יכולות להתקיים "בחוף בתאילנד או בפסגת האוורסט". משתמשים בטכנולוגיה לבישה ובן רגע נוצרת מציאות אחרת: "בבוקר חובשים את הקסדה בלי לצאת אפילו מהמיטה, ומתיישבים וירטואלית על חוף הים בברזיל עם קפיריניה ביד, ציין מפתח Full Stack.

"זה שכל כך הרבה אנשים כתבו לנו שבעתיד נעבוד מהבית, זה לא מפתיע", אומרת לייפר, "זאת מגמה שמתחילה להיות יותר ויותר דומיננטית כבר היום, ומשפיעה על שיקולי המועמדים בבחירת מקום העבודה. למשל, לפני כשנתיים ערכנו סקר ושאלנו אנשי הייטק מה הדבר הכי חשוב להם במקום העבודה, 59% מהמשתתפים בסקר (354 איש ואישה) - ענו שהם היו רוצים לעבוד מהבית בחלק מימי השבוע, ושהדבר יכול להיות גורם משמעותי בבחירת מקום העבודה הבא שלהם."  

חבילה לשדרוג המשרד הביתי

אמנם רבים ממהרים לוותר על המשרד, ולעבוד מהבית. אך לחלקם קשה להיפרד מטובות ההנאה של העבודה במשרדי הייטק. מה עם חדרי הכושר, המשחקים, האוכל וכל דברי השפע האחרים שמציע משרד ההייטק המודרני כחלק מהחיזור אחר העובדים? הפתרון של המשיבים הוא: מעסיקים יציעו חבילות לשדרוג המשרד הביתי, שיכללו אקווריום, ספא, מתקני כושר ועוד. לפיהם, גם לפיקוח מרחוק של המעביד נמצא הפתרון: "צ'יפ שסופר את השניות שבהיתי ברשת החברתית ומנכה לי אותן מהמשכורת" (אשת הייטק).

האם המשרדים הפיזיים ילכו בדרך הקניונים?

"אם להאמין לתחזיות של המשתתפים במחקר שלנו, המשרדים הפיזיים עלולים ללכת בדרכם של הקניונים", אומרת לייפר, ואולי בעוד 50 שנה, נמצא את עצמנו בחזון תל אביבי אוטופי, בו משרדים נטושים עוברים הסבה למגורים, ולפתע יש שפע נדל"ני בשוק הדירות. באופן אישי, אני לא מאמינה שהמשרדים ייעלמו מן העולם. לעבודה מהבית יש יתרונות, אבל גם היא יוצרת מצב של חוסר גבולות בין בית לעבודה. אני מאמינה שהפתרון יהיה משרדים משותפים שכונתיים, שיעבדו על בסיס מקום פנוי, כאשר כל אחד ואחת יגיעו עם לפטופ. מהבחינה הזאת, אני מניחה שאני הולכת יותר עם המשתתפים בסקר שכן התייחסו בתשובתם למשרדים פיזיים עתידיים, והיו להם כמה רעיונות מעניינים."

המשרד הפיזי העתידני

על פי המשיבים, המשרדים יהיו ממוקמים בחלל, מתחת לפני המים, בספינות אוויר, בתוך מכוניות אוטונומיות, במגדלים זזים, בבניינים שמשלבים מגורים ועבודה, בערים/מדינות שהן בעצם קמפוס של חברות / תאגידי ענק. המשרדים עצמם ייבנו מחומרים מתכלים וממוחזרים, או אפילו יודפסו במדפסת תלת ממד וניתן יהיה להעביר אותם ממקום למקום כמו לגו. תשובות רבות תיארו רכבים אוטונומיים מסוגים שונים, שלוקחים אותנו למשרדים בכל מקום על פני כדור הארץ או בגלקסיה. רבים ציינו עיצוב משרדי שמשלב מסכי ענק, חדרים מחליפי נוף, וטפטים מונפשים במקום חלונות, והיה גם משיב הייטקיסטי אחד שכלל במשרד העתידני גם "מקלחת אשר מורידה מהעובד את הנשורת הגרעינית ששוררת בחוץ".

הדברים שלא ישתנו לעולם

חלק מהמשתתפים גם התייחסו בתשובותיהם למה לא צפוי להשתנות. לפיהם, גם ב-2068 לא תהיה לנו רכבת קלה בתל אביב, נמשיך לקבל במתנה עציצים בט"ו בשבט, עדיין נקפיד על Happy Hour וכרטיס "תן ביס" עדיין יהיה רלוונטי. וכמובן, עשירים ועניים זה לנצח.

למגמות נוספות שעולות מן המחקר, הקליקו לעמוד המסכם.

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >