linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

4 טיפוסים של מרואיינים שלא כדאי לכם להיות

17/12/2012 12:53:05
4 טיפוסים של מרואיינים שלא כדאי לכם להיות

אם הגעתם עד לכאן ויצא לכם כבר להתראיין לעבודה (ובינינו, רוב הסיכויים שכבר יצא לכם...) אתם בטוח יודעים שכל ראיון נוצר בתוכו סוג של הפתעה: מי יהיה המראיין שיראיין אתכם? איזה טיפוס הוא יהיה? האם תהיה ביניכם כימיה??
ואם במסגרת תפקידים שביצעתם יצא לכם גם לראיין עובדים, אתם בטוח יודעים שכמו שיש סוגים רבים ושונים של מראיינים, כך יש מגוון גדול של מרואיינים ובתוך כל המגוון הזה ניתן "לתת סימנים" למספר טיפוסים של מועמדים שמראיינים קצת פחות אוהבים לפגוש בראיון.

4 טיפוסי מרואיינים שלא כדאי לכם להיות בראיון עבודה: 

המרואיין ה"חכם"
לחכם יש ללא ספק ניסיון רב. יש לו ניסיון מקצועי, כישורים לא מעטים ואולי גם ניסיון ניהולי. כמועמד מנוסה הוא עשוי להיות עובד שגם התנסה פעם או יותר בראיונות של מועמדים ומה שבטוח הוא שיש לו ביטחון עצמי.  
איך לזהות את המרואיין החכם? בד"כ במהלך הראיון המרואיין ה"חכם" לא מתאפק ועלול לחלק ציונים על רמת השאלות שנשאלו כדוגמת: "או, יפה ששאלת! זו שאלה מצויינת!".
במקרים קיצוניים יותר זהו מועמד שתוך כדי הראיון ינסה להשתלט על מהלך העניינים ולהוביל אותו בעצמו, למשל: "טוב, זה לא מה שחשוב, מה שמעניין יותר לדעת על התפקיד הזה הוא...".
טיפ למרואיינים:  להיות עובד חכם ומנוסה זה מצוין, אך בראיון חשוב לתת למראיין להוביל את הראיון, לקבוע את מהלכו ולהחליט מה חשוב יותר או פחות. במילים אחרות בראיון על החכם להיות חכם עוד יותר... 

המרואיין החברמן  
החברמן הוא מועמד חביב, חברותי ונחמד. הבעיה היא שלפעמים הוא יותר מידי נחמד. לעיתים הוא שוכח ש"התכנסנו כאן" לכבוד ראיון העבודה ושזה איננו מפגש חברי. לפעמים הוא ינסה להתחבב על המראיין באמצעות חוש ההומור שלו וישכח שיש שיראו בכך חוסר כבוד למעמד הראיון.
איך לזהות את המרואיין החברמן? טוב, זה די פשוט. תוך מספר דקות מתחילת הראיון כבר תרגישו לבד. לפעמים תהיה זאת רק בדיחה אחת או שתיים, אבל לפעמים הראיון יהפוך למופע סטנד-אפ קטן.
טיפ למרואיינים: חוש הומור בראיון, כשהוא במידה ובמקום יכול מאוד להועיל. הוא עשוי להוריד את רמת המתח והקרירות, לשבור דיסטנס ולמצוא חן. לפעמים זה אפילו מתבקש וקשה להתאפק, אבל, צריך לזכור שלא לכולנו יש אותו חוש ההומור. לא בטוח שהמראיין יראה בעין יפה את ניסיון ההתבדחות והכי חשוב, לכל אחד מאיתנו עלולה להיות רגישות כלשהי. הלצה אחת קטנטנה לא במקום (ובכלל לא מרוע לב, פשוט מתמימות או מחוסר מידע) ואתם עלולים לשלם במחיר הראיון כולו. אז, האם זה שווה את הסיכון? לא בטוח.

המרואיין עם הגישה הבעייתית
באנגלית זה נשמע הרבה יותר טוב ואם נתרגם את זה לרגע זה יהיה המועמד עם בעיית ה attitude.
איך לזהות את המרואיין הבעייתי? יש לא מעט סימנים שמאוד בקלות מבהירים למראיין שמדובר בעובד בעל גישה בעייתית, מישהו שעל פי תשובותיו עולה בבירור שהוא אדם שקשה לניהול, high maintenance, אולי אפילו אדם שלא כל כך נעים לשהות במחיצתו. לעיתים זה פשוט מישהו ששם דגש מוגזם על משהו שרוב האנשים אפילו לא שמים לב אליו עליו כמו למשל מישהו שבמהלך הראיון לא מפסיק להדגיש שמאוד קשה לו לעבוד במקום בו יש מיזוג קר מידי. במשך רבע שעה הוא יחזור ויספר שהוא לא יכול לעבוד אם הוא מרגיש משב אוויר קר מעל הראש שלו, שזה מאוד הפריע לו במקום העבודה הקודם, שהוא לא יכול היה להתרכז ועוד ועוד ועוד. רק נסו לעצור אותו...
טיפ למרואינים :גם אם אתם מקצוענים בתחומכם זה לא מספיק בכדי לעבור ראיון בהצלחה. בכדי להצליח בראיונות צריך גם לדאוג להשאיר רושם אישיותי טוב. זכרו שאנחנו נמצאים במקום העבודה במשך רוב שעות היום. מי ירצה לעבוד במחיצת אדם שקשה לנו להתחבר אליו?

המרואיין שאיננו יודע לשאול
לעיתים המרואיין הזה באמת מנוסה ומקצועי בתחומו, אבל הבעיה היא, שהוא מרגיש שהוא כבר יודע את כל מה שצריך לדעת ולכן הוא גם לא מרגיש צורך לשאול שאלות.
איך לזהות את המרואיין שלא יודע לשאול? מועמד כזה לעיתים קרובות יניח הנחות ולפעמים גם יביע את עמדתו בנוגע לאופן בו הדברים מתנהלים בארגון, מה נעשה נכון ומה לא ואיך עדיף. מבלי להכיר את כל העובדות מבלי להבין לעומק את החברה, הוא כבר מציע הצעות ייעול, ומערער מבלי משים על החלטות שכבר נלקחו ועל יכולת השיפוט של הגורמים הבכירים בארגון.
טיפ למרואיינים :גם אם אתם בטוחים שבחברה הזו נדרש מקצה שיפורים, אל תביעו דעה שיפוטית קיצונית מידי בראיון העבודה. במידה ותתקבלו לתפקיד, יהיה לכם את כל הזמן שבעולם לתרום מהניסיון שלכם.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >