linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

סקר השכר הראשון ב-2019

04/04/2019 15:18:45
סקר השכר הראשון ב-2019

למרות חוסר היציבות בזירה המקומית והבינלאומית, נמשכת תנופת הגיוסים ברבעון הראשון של 2019 והשכר הממוצע מתייצב על כ-28,000 ש"ח בחודש; מובילים את טבלת השכר: מפתחי ג'אווה ומפתחי אלגוריתמים; קרוב לשליש ממפתחי התוכנה: מעל 30% אחוז מזמן העבודה שלנו מבוזבז על "עבודה שחורה" - סקר השכר פורסם בגיקטיים, אנשים ומחשבים ואתרים נוספים.

על פי נתוני חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה לסטרטאפים ולחברות הייטק, ברבעון הראשון של 2019 השכר הממוצע בתחומי התוכנה עמד על 28,069 ₪ לחודש, כמעט ללא שינוי ביחס לרבעון הקודם ועלייה של 3% ביחס לרבעון המקביל ב-2018. במהלך השנה האחרונה, נרשמו עליות שכר ברוב התחומים, כאשר בראש טבלת השכר מפתחי ג'אווה ומפתחי אלגוריתמים עם שכר של 31,500 ש"ח לחודש. עליות שכר בולטות של 7% נרשמו בשכרם של מפתחי פייטון, שעמד ברבעון הראשון של 2019 על 29,830 ש"ח לחודש, ובשכרם של מפתחי ++C, שעמד על 30,000 ש"ח בחודש. ירידות קלות נרשמו בשכרם של מפתחי אוטומציה ומפתחי מובייל.

"הרבעון הראשון של שנת 2019 נפתח בתנופה של גיוסים בהייטק, זאת למרות החששות מבית ומחוץ", אומרת דניאל יוגב, מנהלת הגיוס ב-see.V, "בחודש מרץ פורסמו דוחות מעוררי דאגה: החשב הכללי באוצר דיווח על גירעון בחודש פברואר שהוא הגבוה בהיסטוריה של ישראל, וארגון ה-OECD, פרסם דוח, בו כלכלני הארגון עדכנו מטה את תחזית הצמיחה של הכלכלה העולמית מ־3.5% ל־3.3%, וציינו כי הצמיחה באירופה יורדת בחדות מ־1.8% ל־1% בלבד. יחד עם זאת, שנת 2018 הייתה שנה טובה מאוד לתעשיית ההייטק בישראל, במובנים רבים שנת שיא. למשל, ב-2018 חצו לראשונה ההשקעות בסייבר הישראלי רף של מיליארד דולר. הגל הזה נמשך אל תוך הרבעון הראשון של 2019. הצמיחה המהירה של התעשייה יחד עם המחסור בכוח אדם טכנולוגי, באים לידי ביטוי בנתונים שלנו בעליות שכר שנרשמו כמעט בכל תחומי פיתוח התוכנה. מהבחינה הזאת, שוק הגיוס בתחומי התוכנה ממשיך להתנהל בהתאם למה שהתרגלנו: שוק של מועמדים, כאשר החברות מוכנות ללכת רחוק מאוד בתחרות על המועמדים, שבנוסף לשכר אטרקטיבי, מקבלים תנאי העסקה מפתים ומענקי חתימה בסך עשרות אלפי שקלים."

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

סקר שכר

המקצועות המבוקשים: מפתחי פייטון, ג'אווה ו- ++C; כמו כן, ממשיך הביקוש הגבוה למפתחי אלגוריתמים, ובפרט למדעני דאטה ומומחים ללמידת מכונה; לאחר עלייה תלולה, מתייצב שכר מהנדסי DevOps

על פי נתוני סיכום הרבעון של חברת see.V, המקצועות המבוקשים הם מפתחי ג'אווה, פייטון ו- C++  

עם יותר ממאה משרות חדשות שנפתחו בכל אחד מהתחומים ברבעון האחרון. הביקוש הגבוה בא לידי ביטוי בעליות שכר בתחומים אלה, אשר נמצאים בראש טבלת השכר בתחומי התוכנה. כמו כן, קיים ביקוש גבוה למפתחי אלגוריתמים, עם דגש על מדעני דאטה ומומחים ללמידת מכונה.   

לדברי יוגב: "על פי הנתונים שלנו השכר הממוצע של מפתחי אלגוריתמים עמד ברבעון הראשון של 2019 על 31,500 ש"ח לחודש, ויחד עם מפתחי ג'אווה, מקצוע זה מוביל את טבלת השכר בתחומי התוכנה. אבל "מפתחי אלגוריתמים" זאת הגדרה רחבה מאוד, ויש פערי שכר גדולים בין אנשי המקצוע בתחום. למשל, השכר הממוצע של מדעני דאטה ומומחים בלמידת מכונה, לרוב בעלי תואר שני ודוקטורט, הוא גבוה יותר באופן משמעותי, ויכול להגיע גם ל-45,000 ש"ח לחודש ויותר."

בצד עליות השכר שנרשמו ברוב התחומים, נרשמה בשנה האחרונה ירידה של 4% בשכרם של מפתחי אוטומציה וירידה של 2% בשכרם של מפתחי מובייל. שכרם של מהנדסי DevOps כמעט ולא השתנה בשנה האחרונה ועמד ברבעון הראשון של 2019 על 29,600 ש"ח לחודש. דניאל יוגב מסבירה את הנתונים: "רף הכניסה לתחום האוטומציה ירד משמעותית, והרבה אנשים שעבדו כ-QA ידני, נכנסו לתחום האוטומציה. זה יצר פער מאוד גדול בין אנשי מקצוע מתחילים בתחום לבין בעלי ניסיון והוריד את רמת השכר. הירידה בשכרם של מפתחי מובייל, קשורה בעלייה של React Native - פלטפורמה, שמאפשרת לכתוב אפליקציית אנדרואיד ואפליקציית אייפון, ויצרה מהפכה של ממש בתחום פיתוח האפליקציות למובייל. היום חברות רבות מעדיפות למנף את מפתחי הווב שלהן לאינטגרציה עם React Native כי זה חוסך כוח אדם.לאחר עלייה תלולה בשכר הממוצע בשנים האחרונות, שכר מהנדסי DevOps מתייצב על כ-30,000 ₪ לחודש."

הטכנולוגיות המובילות: סייבר, בינה מלאכותית ו-IoT; לא רק בתעשיית ההייטק - גם תעשיות אחרות מאמצות טכנולוגיות מתקדמות

תחום אבטחת הסייבר ממשיך להיות אחד התחומים החמים בהייטק בישראל, כאשר ישראל נחשבת למובילה עולמית ותעשיית הסייבר הישראלית מהווה 20% מכלל ההשקעות בסייבר בתמיכת הון סיכון בכל העולם (לפי נתונים של סטרטאפ ניישן-פיינדר). ישראל נחשבת מובילה עולמית גם בתחום הבינה המלאכותית ודורגה במקום השלישי בעולם (אחרי ארה"ב וסין) על ידי חברת המחקר והייעוץ רולנד ברגר.

"באבטחת סייבר, מורגשת צמיחה גדולה בחברות, שעוסקות בפתרונות לשמירת פרטיות והצפנה.", אומרת יוגב, "בנוסף, אנחנו רואים יותר ויותר חברות בתעשיות הוותיקות, לא בהכרח בהייטק, אשר מאמצות טכנולוגיות מתקדמות כדי להישאר בתחרות. בהקשר הזה, הרכישה של הסטרטאפ Dynamic Yield על ידי מקדונלד'ס לא באמת מפתיעה."

כ-⅓ ממפתחי התוכנה: מעל 30% מהזמן שלנו מוקדש לעבודה שחורה, שהרוב מגדירים כעבודה שניתן להמיר באוטומציה; מעל 60% ממפתחי התוכנה: אנו מקדישים זמן רב מדי לתחזוקת קוד

אם חברות משקיעות הון עתק בהעסקת מפתחי תוכנה, אפשר היה לצפות שהן תעשינה שימוש זהיר ויעיל במיוחד בהון האנושי בתחומי התוכנה. אך על פי התוצאות הראשוניות של סקר שערכה חברת see.V, זה לא המצב. כ-⅓ ממאות אנשי ונשות תוכנה, שהשתתפו במחקר, מעריכים כי מעל 30% מהיקף המשרה שלהם מוקדש ל-"עבודה שחורה", אשר לרוב הם מגדירים כ-"עבודה שניתן להמיר באוטומציה". כאשר שואלים אותם, האם הם סבורים שהם מקדישים זמן רב מדי לתחזוקה של קוד, הנתונים יותר קיצוניים: מעל 60% ממפתחי התוכנה שהשתתפו בסקר מסכימים באופן חלקי או מלא עם המשפט: "מפתחים בחברה בה אני עובד/ת מקדישים זמן רב מדי לתחזוקה של קוד." "התוצאות שקיבלנו לכל הפחות מצביעות על כך שכדאי לחברות לבחון את נושא הפרודוקטיביות לעומק", אומרת יוגב, חברות אשר מפנות משאבים לשיפור הפרודוקטיביות ומיצוי מלא של כישורי המפתחים שמועסקים בחברה, מרוויחות פעמיים, הן בשיפור הפרודוקטיביות והן בשימור עובדים".

על הדאטה:

*הנתונים לגבי השכר מבוססים על ניתוח מאות השמות ברבעון האחרון (17% מתוכן של נשים), בהשוואה לכמות דומה של השמות ברבעון 1 2018 וברבעון 4 2018.

*הנתונים לגבי הביקוש לתחומים השונים - מבוססים על כמות המשרות הפתוחות בתחומים השונים (סה"כ קרוב לאלף משרות) במהלך הרבעון האחרון בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

*הנתונים לגבי סקר הפרודוקטיביות של מפתח/ת תוכנה - מבוססים על סקר, שנערך בהשתתפות מאות מפתחי תוכנה (23.7% נשים; 65.5% עם 5 שנות ניסיון ומעלה).
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >