linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

משחקי הכס - גרסת ה-AI

29/04/2019 09:48:14
משחקי הכס - גרסת ה-AI

יד על הלב, אתם עוקבים אחרי משחקי הכס העולמיים באותה אדיקות שבה אתם עוקבים אחרי אלה של ווסטרוז?

17.4 מיליון אנשים צפו בפרק הבכורה של עונה שמונה של משחקי הכס, וזה רק לפי הנתונים של HBO עצמה. גם בסין יש לסדרה, המשודרת על ידי Tencent, מעריצים רבים שחיכו בכיליון עיניים לפרק הפתיחה של העונה השמינית, אבל מצאו את עצמם צופים בגרסה מצונזרת, מינוס שש דקות של אלימות וסקס. "אז מה נשאר?" אתם בטח שואלים את עצמכם, אתם לא היחידים. המעריצים הסינים, שלא היו מרוצים מהצנזורה, התלוננו ברשתות החברתיות, וחלק גדול מהם פנה לצפייה בערוצים הפיראטיים. אמנם אין נתונים מדויקים על כמות הצופים במשחקי הכס בסין, אבל אין ספק שיש לסדרה מעריצים רבים ובסין כמו בסין, על  1.4 מיליארד אזרחים, זה אומר הרבה מאוד. ביניהם אפשר למצוא את נשיא סין, שי ג'ינפינג, שחשף את עצמו השבוע כמעריץ של משחקי הכס, יחד עם מילות אזהרה: "עלינו לוודא שעולמנו לא מידרדר למלחמות של ווסטרוז". אבל במובנים רבים, כבר מספר שנים מתחוללת בין סין לבין ארה"ב מלחמה קרה על כס המובילה הטכנולוגית, ובפרט בטכנולוגיית ה-AI.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין 

באביב 2016, לפני שלוש שנים, צפו כ-280 מיליון סינים בתוכנת הבינה המלאכותית AlphaGo מנצחת את לי סדול, אלוף עולם דרום קוריאני במשחק האסטרטגיה גו, אשר הומצא באסיה לפני כ-2,500 שנה. האירוע, שריתק את הצופים הסינים למסך, עבר בשקט יחסי בארה"ב הברית ובכלל במערב. הסיבה היא שהאמריקאים צפו בסיפור מוכר של מחשב שמנצח במשחק, וזה הותיר עליהם יותר רושם כאשר הניצחון היה בשחמט, משחק שהם מכירים היטב. הסינים לעומת זאת, צפו בתוכנה, שפיתחה חברה אמריקאית, מנצחת משחק שהומצא באסיה לפני יותר מ-2,500 שנה,. בדיעבד, ייתכן שהניצחון הזה היווה נקודת מפנה ביחסי הכוחות בין שתי מעצמות הטוענות לכתר העולמי: ארה"ב וסין, כי אולי הוא דירבן אף יותר את סין להפוך למובילה עולמית בתחום הבינה המלאכותית. שנה לאחר מכן חשפה סין מסמך, שהניח את היסודות להפיכתה למובילה עולמית בבינה מלאכותית עד 2030. באוקטובר 2017, מנה נשיא סין, שי ג'ינפינג, בנאום על עתיד המפלגה, את הטכנולוגיות שיעזרו להפוך את סין למעצמה טכנולוגית מובילה בעשורים הקרובים: בינה מלאכותית, ביג דאטה והאינטרנט.   

מי שמבין מאין בא הכוח באקוסיסטם הטכנולוגי של ימינו, גם מבין למה לסין יש יתרון גדול במלחמה הקרה הזאת. כוח בימינו נובע מאיסוף של דאטה והפיכתו למכניזם של שליטה, זה חזק במיוחד בעידן ה-AI שאנו נמצאים בראשיתו. בזכות הכמות העצומה של תושביה, לסקטור הטכנולוגי בסין יש יותר דאטה לשימושים של למידת מכונה, ולכן האלגוריתמים הופכים לחכמים יותר, מהר יותר. משקיעים וקרנות הון סיכון מבינים זאת היטב, וכבר בשנת 2017 סטארטאפים סינים בתחום ה-AI גייסו סכומי כסף גדולים יותר מאשר יריביהם בארה"ב.

מאז ועד היום, הדו קרב הטכנולוגי בין סין לארה"ב כל הזמן רק מוסיף חזיתות וסין מתגלה כמתחרה רצינית לא רק בתחום הבינה המלאכותית, אלא גם במחשוב קוונטי ואפילו במרוץ לחלל, שבו היה עליה להדביק פיגור גדול. לאלה התווספה, מלחמת הסחר המשתוללת כמעט שנה, ויש הטוענים, כי אינה אלא תגובה לאיום הגדול של סין בהובלה טכנולוגית. תחום החלל מהווה דוגמה מצוינת ליכולותיה של סין. הטיסה המאוישת הראשונה של סין לחלל שוגרה רק ב-2003, 42 שנים לאחר שהאדם הראשון שוגר לחלל. לכאורה פער שאינו ניתן לגישור. אבל ב-2018 סין כבר הייתה חתומה על שיגור מספר רב יותר של טילים לחלל מאשר ארה"ב. גם ישראל הפכה זירה למאבק בין המעצמות, כאשר ההשקעות הסיניות בארץ הולכות וגדלות, כולל בהייטק, ובמקביל, מופעל לחץ אמריקאי לצמצם את ההשקעות הסיניות בישראל, או לכל הפחות להקים מנגנון פיקוח עליהן. אולי לא רחוק היום בו נאלץ לבחור בין בעלת הברית המסורתית שלנו לבין השחקנית החדשה העולה, סין.

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >