linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

הילדים המקובלים של תעשיית ההייטק

07/05/2019 16:42:42
הילדים המקובלים של תעשיית ההייטק

בוגרי יחידות טכנולוגיות (לאחר 3-1 שנות שירות קבע) מרוויחים כמו מפתחי תוכנה בעלי 5-3 שנות ניסיון. כך על פי מחקר שערכנו ופורסם בגיקטיים

בגיל שבו רוב בני גילם רק חוזרים מטיול ממושך במזרח, ומתחילים את תהליך הבנייה הממושך של הקריירה, יוצאי היחידות הטכנולוגיות בצבא, בוגרי יחידות כמו 8200, 81, ממר"ם ודומותיהן כבר "עשו" את זה, הם יוצאים החוצה לשוק האזרחי שמחכה להם בזרועות פתוחות, ומוכן לשלם להם משכורות שבני גילם ואנשי מקצוע בעלי ותק בתחומים אחרים יכולים רק לחלום עליהן. על פי מחקר שערכה חברת see.V, המתמחה בגיוס טאלנטים בתחומי התוכנה, ממוצע השכר של בוגרי יחידות טכנולוגיות (לאחר 3-1 שנות שירות קבע) בעבודתם הראשונה, עמד על כ-27,000 ש"ח לחודש, שכר ממוצע השווה לשכר שמרוויחים מפתחי תוכנה בעלי 5-3 שנות ניסיון, ומהווה כמעט פי 3 מהשכר הממוצע במשק.

למשרות תוכנה במיטב הסטרטאפים בארץ ובעולם - שלחו קורות חיים או פרופיל לינקדאין

"אנו פועלים בשוק בו קיים מחסור בתחומי התוכנה של כ-15,000 איש ואישה (על פי נתוני הרשות לחדשנות)", אומרת מרב לייפר, מנכ"לית see.V, "השוק משווע לאנשי מקצוע טובים. זה נכון שבוגרי יחידות טכנולוגיות הם צעירים מבחינת הגיל הפיזיולוגי, אבל בהשוואה לבני גילם, הם כבר רכשו ניסיון מקצועי משמעותי. אמנם מעסיקים לא תמיד מחשיבים את שנות הניסיון ביחידות כזהות לשנות ניסיון בתעשייה, אבל מצד שני, חלקם משתחררים משירות קבע עם 5 שנות ניסיון ומעלה בפיתוח תוכנה. בנוסף, ליחידות הטכנולוגיות בצה"ל יש במובנים רבים צביון סטארטאפיסטי, העבודה אינטנסיבית, האחריות גדולה, זורקים אותך למים - ואתה מתמודד עם שורה של אתגרים. אני חושבת שזאת אחת הסיבות שהיחידות האלה הפכו למעין חממה לסטארטאפים, ובוגריהם מבוקשים בקרב המעסיקים הפוטנציאלים."

טבלת השכר הממוצע בעבודה ראשונה של בוגרי יחידות טכנולוגיות

 

גיל ממוצע

שכר ממוצע לעבודה ראשונה

שירות קבע

21

18,000

ללא

24

27,000

1-3 שנות שירות קבע

27

30,000

4 שנות שירות ומעלה

 

צרות של עשירים; יוצא יחידה צבאית מנהל בממוצע 20 תהליכים במקביל

יוצאי היחידות מודעים לכך היטב. מצוידים ברשת מקצועית וחברתית ענפה, רבים מהם מתחילים בתהליך חיפוש העבודה מספר חודשים לפני השחרור. הם מדברים עם חברים, קוראים על חברות, ומגיעים לתהליך חיפוש העבודה עם ציפיות שכר גבוהות ועם ציפיות גבוהות באופן כללי. על פי נתוני המחקר שערכה see.V, טאלנט בוגר יחידה טכנולוגית זוכה בממוצע להתעניינות מצד כ-20 חברות במהלך החודש הראשון לחיפוש העבודה שלו. ובסוף התהליך יקבל מספר הצעות עבודה.

"אנחנו ממליצים להם להגביל את כמות התהליכים שלהם מול חברות, אומרת לייפר, "אחרת אין אפשרות לנהל כמו שצריך את תהליך חיפוש העבודה. זאת העבודה הראשונה שלהם בשוק האזרחי, ואין להם ניסיון בניהול תהליך של חיפוש עבודה. באופן טבעי, הם עושים טעויות. למשל, הם מפחדים לפספס הזדמנויות ואומרים "כן" לכל חברה שפונה, ואז הם מוצפים בתהליכים מול חברות לא רלוונטיות, או מהכיוון ההפוך: נעולים על חברה אחת ובטוחים שראיון ראשון והם כבר מתקבלים. מעכבים את כל החשיפות האחרות ומתקדמים רק עם חברה אחת - ובסוף הם לא מקבלים את הצעת העבודה."

מעדיפים חברות של יוצאי יחידות כמוהם, עבור 28% זהו השיקול המכריע בבחירת מקום העבודה

על פי נתוני החברה, 22% מיוצאי היחידות גויסו לחברות בתחומים של אבטחת סייבר. העדפות נוספות: חברות בתחומים של AI, בתחום ה-Cloud ולאחרונה גם בלוקצ'יין. "הם מחפשים חברות של יוצאי יחידות כמוהם, ויש אחוז גבוה במיוחד בחברות סייבר", אומרת לייפר, "זה שיקול משמעותי מאוד עבורם בבחירת מקום העבודה. למעשה, על פי הנתונים שלנו, עבור 28% זה היה השיקול המכריע. אנחנו ממש רואים את זה בשטח. היה לנו מועמד שקיבל משתי חברות הצעות שכר גבוהות מציפיות השכר שלו בכמה אלפי שקלים, ועדיין הוא העדיף על פני החברות האלה חברה של יוצא יחידה צבאית, למרות שזה היה סטארטאפ צעיר יחסית, שרק השלים גיוס סיד.

שכר נמצא אצלם נמוך יותר בסדר העדיפויות, אולי כי ממילא הם לרוב מקבלים את מה שהם מבקשים ואף יותר מכך, כי החברות מתחרות עליהם. עוד חשוב ליוצאי יחידות עניין וריגוש בעבודה, ולכן הם יעדיפו חברות עם הטכנולוגיות הכי חדישות ובתחומים חמים כמו בינה מלאכותית ובלוקצ'יין וסטארטאפים צעירים יחסית. ההמלצה שלנו היא תמיד לזכור שזה התפקיד הראשון שלהם בשוק האזרחי, ויכולה להיות לו השפעה מכרעת על הקריירה שלהם בהמשך, ולכן חשוב שיכניסו לשיקולי בחירת מקום העבודה את החזון שלהם לגבי הקריירה העתידית."

המחקר מבוסס על כ-100 השמות של בוגרי ובוגרות יחידות צבאיות בסטרטאפים ובחברות הייטק (17% נשים). 

 

 
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >