linked in

שלח פרופיל עכשיו >

ההרשמה נקלטה

בהצלחה!

עשו ואל תעשו בדרך למשרת החלומות שלכם

21/03/2015 18:04:50
עשו ואל תעשו בדרך למשרת החלומות שלכם תמונה: Photo by Pixbay

קורות החיים שלכם מרשימים ומעוצבים להפליא, עברתם בראש על כל תסריט שיחה אפשרי כולל כל השאלות שיכולות להכשיל אתכם, ונדמה לכם שאין מוכנים מכם לראיון של חייכם. שנייה לפני שאתם לוחצים את היד למראיין וחותמים על חוזה, קבלו צ'ק ליסט חיוני לדברים קטנים שיכולים להיות ההבדל בין כן ולא

מחשב מסלול מחדש
ודאו שאתם יודעים היכן בדיוק מתקיים הראיון. במידה ומדובר באזור שאינו מוכר לכם או ידוע כבעייתי, אל תהססו לשאול כבר בשלב השיחה הטלפונית או המייל היכן בדיוק ממוקם הבניין בו יתקיים הראיון, כולל מספר הקומה, החדר וכמובן שם המראיין. במידה ואתם תלויים בתחבורה ציבורית ודאו פעם ופעם נוספת מהי הרכבת או הקו שעליכם לקחת (על אחת כמה וכמה כשמדובר במספר קווים) מה התדירות שלו, והאם קיימות חלופות במידה ופספסתם אותו או נתקלת בבלת"ם. אם אתם מגיעים ברכב פרטי, דאגו להאזין לדיווחי התנועה, וודאו שיצאתם מספיק זמן מראש מהבית בכדי להגיע בזמן לראיון ולא למצוא עצמכם תקועים בפקקים. אם אתם יודעים שאתם נוטים להתבלבל , הקפידו לבדוק כי יש לכם מפה זמינה או אפשרות להפעיל את ה- Waze. דאגו לברר אם יש חנייה באזור או אם ישנה אפשרות לקבל תו חנייה. זכרו,אין דבר גרוע מלאחר לראיון או להגיע סתורי שיער וחסרי נשימה אחרי שרצתם אחוזי אמוק כשהבנתם כמה לקוי היה תכנון הזמן שלכם.

מה הקשר?
אין חשוב מזה. במידה ואתם נאלצים לדחות או לאחר, אם הלכתם לאיבוד, אם רציתם לוודא פרטים נוספים, חובה עליכם לדעת עם מי עליכם ליצור קשר ובאיזה אופן. לאחר/להבריז/לבוא לא מוכנים או ליצור קשר עם האדם הלא מתאים רק בגלל ששכחתם לסמן וי על הפרט הקטן אך החשוב הזה, יכול להיות בסופו של דבר מה שיקבע את עתידכם באותה החברה.

נשבע לך לא שודד
טרם יציאתכם לראיון, ודאו כי יש ברשותכם ארנק וכי הוא מלא במטבעות /שטרות/כרטיס אשראי ולא רק בעטיפות ישנות של מסטיקים או כרטיסי אוטובוס שפג תוקפם. אין מבאס מלהגיע לתחנת האוטובוס/רכבת/חניון, ולגלות שאין לכם אפשרות לשלם, להיכנס ללחץ ולהתחיל לחשוב כיצד לחלטר בהופעות רחוב כדי לקושש כמה שקלים לנסיעה. בנוסף, כדאי להצטייד תמיד בתעודה מזהה כלשהי, גם אם המראיין/איש הקשר לא ציין זאת מפורשות. ישנן לא מעט חברות בהן לא יתנו לכן להיכנס ללא תעודה מזהה, ואין התחלה גרועה או מביכה מהצורך להזעיק את המראיין שלכם החוצה כדי שיאשר שאכן הגעתם לראיון ולא באתם לשדוד את הבניין...

על טעם וריח
אם אתם יודעים שיש לכם נטייה להתלכלך, לשפוך על עצמכם קפה, למרוח על עצמכם את הדיו מהעיתון שקראתם בדרך או כל דבר אחר שעלול להכתים את הבגדים שלכם ולייצר לכם מראה מרושל ולא מקצועי, סטיק מסיר כתמים שאפשר לקנות בכמה עשרות שקלים ולדחוף בקלות לכיס או לתיק, יכול להציל אתכם מסיטואציה מביכה ומיצירת רושם ראשוני שלילי.

יש לכם בעיה של ריח רע מהפה כשאתם נלחצים , אתם סובלים מיובש בכפות הידיים או נוטים להזעת יתר? דאגו להצטייד מראש באספקה של כל מה שהזכרנו למעלה, כדי להימנע ממצב מביך בו המראיין מדמיין שדות פורחים של לוונדר ריחני תוך שהוא מנסה להכניס אוויר לריאותיו בדרכים יצירתיות כדי להצליח לנהל שיחה אתכם. אם אתם מודעים לכך שאתם נוטים להזיע באופן בלתי נשלט, הצטיידו מראש בחולצה חלופית, הגיעו מספיק זמן מראש למקום הראיון, ודאגו להתרענן לפני שאתם נכנסים לראיון עצמו. לחיצת יד מרשימה היא חשובה מאד, אך אין צורך להשאיר חותם DNA מתאי העור שלכם בידו של המראיין. אם אתם נוטים לעור סדוק ומתקלף, מרחו קרם ידיים כעשר דקות לפני הכניסה לראיון (כדי להימנע מידיים שומניות מדי). כנ"ל לגבי שפתיים הנוטות להתקלף. חבל שתשומת ליבו של המראיין תנדוד לעבר השפתיים המתפרקות שלכם במקום לפניני החוכמה שיוצאות מהן. מריחה קלה של שפתון נגד יובש (כן, גם אתם הגברים) תעשה את העבודה ותאפשר לכם לנהל שיחה קולחת ושוטפת.

חוף מציצים
לבוש הולם יכול להיות ההבדל בין הצלחה לכישלון בראיון, ולא משנה כמה אתם מוכשרים או מתאימים לתפקיד. אם את נמנית על המין הנשי, מומלץ לא להגיע עם חולצה או שמלה בעלת מחשוף עמוק. אם כבר בחרת בכזו, דאגי שתהיה לך סיכת בטחון (או אפילו חוט ומחט) לכל אסון אופנתי בלתי צפוי שעלול להתרחש. עקבים זה נחמד ואפילו משדרג, אבל הכל במידה. אם למראיין שלך לא קוראים רוברטו קוואלי ובאת להתראיין לשבוע האופנה, אין צורך שתגזרי על עצמך עינוי בגובה של גורד שחקים. עקב קטן וסולידי יספיק. שיער אסוף או מסודר הוא מאסט. בלי צבעים משוגעים, בלי אקססוריז מטורפים,

אם ביקרת בשירותים לפני הראיון (התרגשות והכל...), עצור לשנייה מול המראה ובדוק שדאגת לסגור כראוי את רוכסן המכנסיים שלך. יש לך זקן? ודא שהמראיין לא יחשוב שברחת ממערה או יידע מה אכלת לארוחת בוקר כשהתגייסת. אם אתה מתעקש על זיפים, דאג שילוו במראה נקי ומחויט. איפור זה פלוס אם הוא במידה, כך גם בושם. במקרה הזה פחות הוא באמת יותר. אם בחרתן להגיע עם תכשיטים, אז בטעם. ציפורניים כסוסות זה לא מה שיכשיל אתכם בראיון אבל עדיף כמובן לא לכסוס אותן בעצבים מול המראיין. אם את חובבת לק, השתדלי להימנע מגוונים בוהקים , בנייה מטורפת או כל דבר שעלול להסיט את תשומת הלב של המראיין ממה שבאמת חשוב- מי ומה את. גם אם ביום יום אתה לא מהגברים שקוראים לקוצץ ציפורניים חבר קרוב, לראיון הגיעו עם ציפורניים כסוסות. לשרוט את המראיין או גרוע מכך, לעקור לו עין כבר על ההתחלה, לא יוביל אתכם לכיסא הנכסף במשרד הפינתי.

המנוי אינו זמין
אין דבר המעיד על זלזול בזמנו של האדם היושב מולכם יותר מרטט עצבני או גרוע מכך צלצול מחריש אוזניים של המכשיר הסלולרי שלכם. זה מוציא מהדעת כשזה קורה בסרט או בתיאטרון, וזה יכול להכשיל אתכם עוד לפני שבכלל נתנה לכם ההזדמנות להרשים את המעסיק העתידי הפוטנציאלי שלכם. אם הוא יכול לפנות לכם חצי שעה מיומו העמוס, אין שום תירוץ (כמעט) בעולם שיצדיק מענה לטלפון בזמן ראיון מקצועי (כולל סמס מהיר מתחת לשולחן או מענה לווטסאפ) עד כמה שזה יישמע לכם מגוחך, אם אתם יודעים שיש סיכוי שתשכחו לכבות את המכשיר (ואנחנו מתכוונים לכיבוי מוחלט ולא להעברה למצב רטט) כוונו לעצמכם תזכורת כחצי שעה לפני מועד הראיון שתזכיר לכם לכבות את המכשיר.

אכלת אותה
את ארוחת השחיתות תשמרו לרגע שאחרי חתימת החוזה. אל תגיעו לראיון רעבים או צמאים (אין מביך יותר מגרון הנשנק וגורם לכם להישמע כאילו בלעתם מסור) - זה עלול לגרום לכם להיות עצבניים , חסרי אנרגיה או סתם לדמיין שהמראיין שלכם הוא סטייק עסיסי. אין יותר מביך מבטן מקרקרת בדיוק ברגע השיא בראיון, אך מאידך, בטן מלאה בגזים שיגרמו לכם לנוע על הכיסא בחוסר נוחיות, שלפוחית המאיימת להפוך לגייזר בכל רגע, או רחמנא ליצלן גרפס או שיהוק (גם אם ניסיתם לבלוע אותו באלגנטיות) יכולים להוציא את המראיין מריכוז לחלוטין ולגרום לו להראות לכם את הדלת המסתובבת חזרה לרחוב הרבה יותר מהר ממה שתכננתם.

חדל קשקשת ברשת
מבחן מקצועי מול עצם דומם כמחשב לעיתים יכול להיות הרבה פחות מלחיץ ממעמד הראיון הפרונטלי, בו אתם נדרשים לחבר מילים הגיוניות לכדי משפטים ברורים, ולהרשים את האדם היושב מולכם. אין מה לעשות. לא כולנו נואמים בחסד ומלאי כריזמה כמו ביבי או אובמה. חלקנו מרגישים נוח יותר לנהל את מרבית האינטראקציה שלנו בחיי היום דרך שורות קוד או אמוג'ים, אך מודעים לעובדה שגם אם המשרה אליה אנחנו מתראיינים תכלול בסופו של דבר עבודה מרובה מול מקלדת ומסך, כדי להגיע לשם עלינו לשכנע את האדם היושב מולנו כי אנחנו ולא עשרות האנשים המתחרים איתנו על מספר העובד וכרטיס התן ביס הראויים והמתאימים ביותר. הטריק המנצח הוא לנסות למצוא את האיזון הנכון בין חיקוי של דג לאכילת ראש. אל תענו תשובות של כן ולא שיגרמו לזה היושב מולכם לחוש כאילו אתם עושים לו טובה שאתם מוציאים שתי הבהרות שלמות מהפה, ומאידך, אל תדקלמו לו מונולוג שייקספירי כולל קידה. ענו על מה שנשאלתם באופן ממוקד. השתמשו בשפה תקנית, הימנעו עד כמה שניתן מהערות שאינן פוליטקלי קורקט או מהבעת דיעות קיצוניות. חוש הומור זה שובר קרח נהדר ואף מעיד על אישיות נעימה וסוחפת לא פעם, אך גם זה צריך להיות במידה. זכרו שאתם בראיון מקצועי ולא בפאנל של ארץ נהדרת. הביעו עניין במשרה, שאלו שאלות,אך זכרו שזה לא אודישן לעונה הבאה של משחקי
הכס – אל תתבלבלו בכיסאות- אתם המרואיינים בסופו של יום ולא המראיינים.
חזרה לבלוג >      חיפוש משרות >